Obrazy Kacpra Zaorskiego-Sikory i fotografie Aleksandry Wysokińskiej, będące artystycznym komentarzem zachodzących w Łodzi przemian, można oglądać w sobotę na wystawie „Ogrodowa. Zanikanie”. Prace zostaną wystawione w czekających na rewitalizację zabytkowych domach robotniczych.
Jak podkreślają autorzy ekspozycji, nazywane famułami dawne przyfabryczne osiedle robotnicze Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej w Łodzi było świadkiem ważnych dla historii miasta procesów.
"Ceglane mury, wzniesione jako część bawełnianego imperium Poznańskiego, ponad sto lat później musiały w milczeniu obserwować powolny upadek przemysłu włókienniczego. Dzisiaj stają się częścią przełomowego, zakrojonego na wielką skalę procesu rewitalizacji" – wskazali artyści.
Zaznaczyli, że będące jednym z symboli Łodzi robotnicze domy skupiają problemy, z jakimi muszą mierzyć się mieszkańcy miasta, którzy wrośli w to miejsce, a ich losy splatały się z losami fabryki po drugiej stronie ulicy. Obecnie większość mieszkańców została wysiedlona w związku z czekającą to miejsce rewitalizacją.
"Wystawa, którą pokażemy we wnętrzach opuszczonych już mieszkań jest naszym artystycznym komentarzem jako łodzian głęboko przeżywających przemiany miasta" – wyjaśnili autorzy prac.
Na ekspozycję złożą się ekspresyjne obrazy Kacpra Zaorskiego-Sikory poruszające temat konfrontacji człowieka z przemijaniem, rozpadem oraz poszukiwania piękna w surowej łódzkiej tkance miejskiej oraz fotografie Aleksandry Wysokińskiej przedstawiające dokumentalne spojrzenie na życie na Ogrodowej i to, co z niego zostało.
Wystawa jest częścią realizacji projektów obojga artystów w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury. Ekspozycję można obejrzeć w sobotę w godz. 15.00-21.00 w famułach przy ul. Ogrodowej 28.
Wkrótce ma rozpocząć się rewitalizacja zabytkowych domów robotniczych zbudowanych przez Izraela Poznańskiego. Miasto planuje odnowić wszystkie trzy domy robotnicze przy ul. Ogrodowej 24, 26 i 28 o łącznej powierzchni 30 tys. mkw. W ceglanych famułach ma powstać m.in. hostel, mieszkania na wynajem oraz lokale biurowe i usługowe. Łódzki magistrat chce zrealizować inwestycję w partnerstwie publiczno-prywatnym.
Osiedla robotnicze w Łodzi, zwane popularnie famułami, zaczęły powstawać w połowie XIX w. Projekt famuł przy ul. Ogrodowej wykonali Hilary Majewski i Franciszek Chełmiński, a budowa trwała 17 lat (1879-1896). Było to trzecie wielkie osiedle robotnicze w Łodzi. Różniło się ono od budynków innego fabrykanta Karola Scheiblera na Księżym Młynie, ponieważ przy fabryce Poznańskiego brakowało miejsca, w związku z czym domy miały dwie lub trzy kondygnacje. Były to najwyższe domy robotnicze w mieście. Wybudowane z czerwonej cegły budynki mają wspólne klatki schodowe i toalety. Przeciętne mieszkanie ma około 35 m kw. i składa się z pokoju, kuchni i spiżarni. (PAP)
Autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ joz/