Koncerty, wspólne wykonanie tańców narodowych, kapele brassbandowe, "koncerty balkonowe" czy warsztaty młodego reportera - to tylko niektóre atrakcje, które przygotowali organizatorzy Festiwalu Niepodległa. Wydarzenie odbędzie się 11 listopada na Trakcie Królewskim w Warszawie.
Biuro Programu "Niepodległa" wśród wielu całodziennych atrakcji przygotowało trzy główne sceny tematyczne – Muzyczną, Dla Dzieci oraz Tańców Polskich. Każda z nich będzie usytuowana w innym miejscu, a przechodząc między nimi będzie można wziąć udział w atrakcjach, które odbędą się na Trakcie Królewskim.
"Jak co roku, na jednej z najważniejszej ulic stolicy radośnie świętować będziemy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Będziemy śpiewać, tańczyć, spotykać się z Ojcami Niepodległości, a przede wszystkim – wspólnie spędzać czas z rodziną, znajomymi i najbliższymi w radosnej atmosferze podczas koncertów, warsztatów, pokazów oraz parad, ale nie tylko" - czytamy na stronie internetowej Biura Programu "Niepodległa".
Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego będzie ustawiona Scena Muzyczna. Koncerty rozpoczną się o godz. 14 występem Magdy Beredy, po której na scenie pojawi się zespół Bitamina. O 15.45 na scenie pojawi się Dawid Kwiatkowski, a z kolei o godz. 17.15 - Paweł Domagała. Ostatnim koncertem na Scenie Muzycznej będzie występ Grubsona. Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście przyjść na dziedziniec UW, będzie dostępne transmisja online na kanale YouTubie, profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej Biura Programu "Niepodległa".
Okolice Akademii Sztuk Pięknych będą z kolei miejscem przeznaczonym dla dzieci i rodzin. Najmłodsi będą mogli zapoznać się z historią Polski oraz poznają symbolikę polskich barw narodowych. Wraz z rodzinami dzieci będą miały też okazję wziąć udział w warsztatach młodego reportera, prowadzonych przez redaktorów Polskiego Radia Dzieciom, a także warsztatach muzycznych i warsztatach plakatu oraz obejrzeć spektakle teatralne.
Atrakcje dla dzieci organizatorzy przewidzieli jednak nie tylko na scenie, ale także w jej pobliżu, gdzie staną namioty, w których - jak zapowiadają organizatorzy festiwalu - "znajdą dla siebie coś młodzi czytelnicy, przyszli dziennikarze i ci najmłodsi, którzy najbardziej lubią klocki". Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń w strefie dla najmłodszych będzie koncert "Alicja Janosz Dzieciom".
Na dziedzińcu MKiDN znajdzie się z kolei Scena Tańców Polskich. W jej ramach Janusz Prusinowski zaprosi widzów do wspólnego wykonania mazurków, oberków, kujawiaków, chodzonych, wiwatów, krakowiaków, a także innych tańców polskich. "O brak umiejętności nie trzeba się obawiać – animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego umożliwiając wspólną, międzypokoleniową zabawę" - zapewniają organizatorzy.
Uczestnicy wydarzeń odbywających się w ramach Sceny Tańców Polskich poznają również historię i piękno tańców narodowych, wywodzących się z ludowych tradycji z terenów całej Polski, w tym z Kurpi, Kujaw, Radomszczyzny, Żywiecczyzny, Wielkopolski i Mazowsza. Jak informują organizatorzy, "w czasie siedmiogodzinnego programu zaplanowano warsztaty, w czasie których poznamy też mniej znane tańce jak powolniaki, obyrtki oraz wiwaty". W odkrywaniu tanecznej tradycji Janusza Prusinowskiego na scenie wspomagać będą artyści na co dzień zajmujący się muzyką ludową – Skład Niearchaiczny, Kapela Dudziarska Koźlary i Duet z Wiwatem, Kapela Tomasza Mielnickiego i Kurpiowska Wspólnota Pieśni, Grupa Tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, a także inni zaproszeni goście specjalni.
W ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji także poza scenami głównymi. "Chcemy też by cała część Traktu Królewskiego objęta Festiwalem tętniła życiem" - zapewnia Biuro Programu "Niepodległa". Ulicą będą przechodzić liczne parady, w tym taneczne, prezentujące również tradycyjne tańce polskie, m.in. polkę, poloneza, tańce warmińskie, śląskie, krakowiaka. Będzie również możliwość obejrzenia pokazu orkiestry z mażoretkami. "Tych, którzy lubią tańczyć zainteresują +balkonowe koncerty+ – grane z balkonów znajdujących się przy Trakcie. Tutaj publiczności zaprezentują się kapele brassbandowe wykonujące muzykę rozrywkową i taneczną" - dowiadujemy się ze strony internetowej Biura Programu "Niepodległa". Z kolei z balkonu Hotelu Bristol co godzinę odbywać się będą happeningi, w których aktorzy wystylizowani na Ojców Niepodległości będą wygłaszać najsłynniejsze cytaty Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. "Oprócz tego podziwiać będzie można perełki historii motoryzacji w trakcje parad zabytkowych samochodów oraz powozów konnych" - zapewniają organizatorzy.
Przy pl. Piłsudskiego na tyłach budynku Hotelu Europejskiego stanie z kolei Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". Będzie to mobilne muzeum wyposażone w eksponaty prezentowane w nowoczesnej technologii. Widzowie będą mieli zatem okazję zobaczyć m.in. pamiątki Ojców Niepodległości eksponowane w formie hologramów, obejrzeć film "Wiktoria 1920" zrealizowany przez Biuro Programu "Niepodległa" w technologii VR.
W Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego prezentowana będzie natomiast przygotowana przez Wojskowe Biuro Historyczne ekspozycja, na której zaprezentowana zostanie wybrana dokumentacja archiwalna dotycząca przebudowy Pałacu Saskiego w latach 1923-1933.
Przez cały dzień na Krakowskim Przedmieściu będzie także rozdawany "Kuryer Niepodległości" - specjalne wydawnictwo przygotowane przez Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zawierające szczegółowy program wydarzenia.
Okolicznościową gazetę rozdawać będą gazeciarze w strojach retro. W tym roku "Kuryer Niepodległości" będzie wzbogacony o specjalną wkładkę przybliżającą historię Pałacu Saskiego.
Podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu (a także w "Niepodległa. Miejsce spotkań" w Łazienkach Królewskich) będzie również dystrybuowana "Niemapa", która powstała we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". "To nietypowy przewodnik, w którym ilustracje i gotowe plany wycieczek pozwalają poznać zabytki Traktu Królewskiego. Niemapa składa się z gry planszowej mającej zachęcić do samodzielnego zdobywania wiedzy o Trakcie Królewskim oraz gry miejskiej, podczas której uczestnicy zamieniają się w detektywów tropiących detale architektoniczne związane z królewskim zwierzęciem, jakim jest lew" - czytamy na stronie Biura Programu "Niepodległa". We współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku podczas Festiwalu, a także w pawilonie kulturalnym "Niepodległa. Miejsce Spotkań" rozdawane będą także kartki pocztowe w ramach akcji "Mamy Niepodległą".
Szczegółowy harmonogram Festiwalu Niepodległa jest dostępny na stronie Biura Programu "Niepodległa". (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/