To wydarzenie, które swoją rangą daleko przekracza ramy Olsztyna, daleko przekracza ramy województwa warmińsko-mazurskiego; to jest ważne wydarzenie dla Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek przed koncertem z okazji 75-lecia Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.
"Siedemdziesiąt pięć lat orkiestry symfonicznej, pracującej na co dzień w jednej z najpiękniejszych sal filharmonicznych w Polsce jest wydarzeniem ponadregionalnym, jest wydarzeniem ogólnopolskim. (...) To jest wydarzenie, które swoją rangą daleko przekracza ramy Olsztyna jako miasta, daleko przekracza ramy województwa warmińsko-mazurskiego; to jest ważne wydarzenie dla Rzeczypospolitej" - podkreślił prezydent.
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że "75 lat to jest praktycznie rzecz biorąc cała historia od II wojny światowej, tych ostatnich dziesięcioleci tej ziemi, kiedy stanowi ona ważną część polskiego państwa, na którą przybyli ludzie z różnych stron". "Przygnały ich tutaj różne potrzeby życiowe, czasem nieszczęście pozbawienia własnego domu, całej historii rodzinnej gdzieś na ojcowiźnie, na Kresach Wschodnich II RP" - mówił.
"Trzeba się było jakoś tutaj odnaleźć, trzeba było tutaj jakoś zacząć życie, trzeba było znaleźć swoje nowe miejsce na ziemi" - powiedział. "I proszę zwrócić uwagę, kto przybył? Pan marszałek wspomniał o panu Mirosławie Dąbrowskim, który tutaj stworzył wtedy pierwszy (...) zespół muzyki poważnej, który później stał się małą orkiestrą symfoniczną" - zaznaczył prezydent.
Andrzej Duda przypomniał, że Dąbrowski "stworzył pierwsze grono muzyków, którzy zaczęli tutaj grać dla tych, którzy tutaj przybyli". "Bo taka była potrzeba. Ci ludzie przybyli tutaj potrzebując także i tego, co nazywamy bardzo często kulturą wysoką. Muzyki poważnej - muzyki, nad którą można się zadumać. Muzyki, która buduje duszę; muzyki, która wskazuje ludzi reprezentujących pewien poziom" - podkreślił.
Prezydent ocenił, że "przybyli tutaj ludzie reprezentujący sobą wysoki poziom". "I tej właśnie muzyki potrzebowali" - zaznaczył.
"Ta potrzeba została tutaj zrealizowana, początkowo przez bardzo mały zespół. Później ta mała orkiestra symfoniczna liczyła 30 osób" - mówił. "Ale (...) pomiędzy rokiem 1946 a 1948 zagrała prawie 260 koncertów, dokładnie 258 dla ponad 30 tys. ludzi" - powiedział. "To pokazuje, jak olbrzymie było wtedy zainteresowanie. Przecież działo się to w trudnych czasach, zaraz po wojnie, kiedy, można śmiało powiedzieć, ludzie mieli inne zmartwienia" - tłumaczył Duda.
Podkreślił, że "wielka była potrzeba także i budowania ducha właśnie poprzez kulturę" i "ta potrzeba była tutaj realizowana". "Później powstała Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Olsztynie. Wreszcie od 1973 r. - Filharmonia Olsztyńska i jej orkiestra symfoniczna" - mówił prezydent.
"W tej sali, nie waham się powiedzieć absolutnie jednej z najpiękniejszych w Polsce, i jak słyszałem (...) jednej z najpiękniej brzmiących, z całego serca gratuluję całemu zespołowi - dziś potężnemu, wielkiej orkiestrze symfonicznej" - powiedział Andrzej Duda.
Dwoma koncertami z udziałem laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina muzycy i melomani świętują 75-lecie Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie.
W piątkowym i sobotnim koncercie występuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Muzycy wykonują utwory patrona Filharmonii Feliksa Nowowiejskiego, kompozycję Macieja Zielińskiego napisaną na specjalne zamówienie Filharmonii z okazji jubileuszu oraz koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina.
W roli solistów występują finaliści tegorocznego konkursu Chopinowskiego. W piątek występuje Alexander Gadjiev - laureat II nagrody, a w sobotę zagra Jakub Kuszlik, laureat IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2021.
Z inicjatywą powołania w Olsztynie orkiestry wystąpił w styczniu 1946 roku Mirosław Dąbrowski podczas zebrania Związku Zawodowego Muzyków RP. Już po dwóch miesiącach 17 marca 1946 roku odbył się jej inauguracyjny koncert.
W latach 50. orkiestra rozpoczęła stałą działalność koncertową. W 1962 roku zespół przyjął imię Feliksa Nowowiejskiego. Jednocześnie instytucja uzyskała status Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Olsztynie a na początku 1973 roku została przekształcona w filharmonię. W 2002 roku olsztyńska filharmonia przeszła pod zarząd sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego zmieniając nazwę na Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.
W marcu 2005 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby filharmonii. Od 2009 roku rozpoczęto wznoszenie nowoczesnego, funkcjonalnego budynku, do którego muzycy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej przenieśli się w marcu 2011 r.
Od 2011 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Piotr Sułkowski. (PAP)
autor: Agnieszka Libudzka
ali/ aszw/