Spektakl teatralny, słuchowisko, spotkania z pisarzami, bal oraz warsztaty złożą się na program 2. Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza, który rozpocznie się w czwartek w Tarnobrzegu i potrwa do 3 grudnia.
Festiwal Baśniowy Świat poświęcony jest Stanisławowi Jachowiczowi, urodzonemu w 1796 r. w Dzikowie (dzielnica Tarnobrzega) poecie, pedagogowi, działaczowi charytatywnemu i czołowemu polskiemu bajkopisarzowi. Wszystkie działania festiwalowe mają związek z twórczością Jachowicza, poprzez odnoszenie się do konkretnych utworów, ich bohaterów czy też jako inspiracje. Festiwal zakłada poznanie sylwetki Jachowicza i jego dzieł oraz ich twórcze wykorzystanie.
Jak zauważyła Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, który jest organizatorem festiwalu, tegoroczna edycja będzie się obracać wokół wartości Jachowicza, „tego, co było dla niego ważne”.
„Będzie zatem oczywiście sporo odniesień do literatury, ale nie tylko, także do patriotyzmu, pięknej polszczyzny, przyrody, działalności charytatywnej, do troski o najmłodszych i ich edukację. To wszystko stanowiło istotę działalności i życia Jachowicza. Poznamy też lepiej jego samego oraz Tarnobrzeg z jego czasów” – wskazała Domka.
Wydarzenie rozpocznie przegląd teatrów dziecięcych zgłoszonych do konkursu, które zaprezentują spektakle według autorskich scenariuszy nawiązujących do twórczości i życia pisarza.
Tego samego dnia przewidziano także wykład dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr. hab. Tadeusza Zycha, który opowie o mieście dzieciństwa Jachowicza, czyli o tym, jaki był Tarnobrzeg w XIX w.
W programie festiwalu znalazło się także spotkanie z Ewą Chotomską, pisarką, autorką tekstów wielu popularnych piosenek dla dzieci i słynną Ciotką Klotką z telewizyjnego programu dla dzieci Tik-Tak, scenarzystką programów telewizyjnych, reżyserką wideoklipów. W czasie spotkania będzie można m.in. wspólnie pośpiewać znane piosenki, a także poczytać książki jej mamy – Wandy Chotomskiej. Dzieci dowiedzą się także, jak się tworzy programy telewizyjne.
W czasie kolejnych festiwalowych dni odbędzie się z kolei spotkanie z pisarką, autorką cyklu o niesfornych skarpetkach Justyną Bednarek. Autorka opowie o swojej pracy i doświadczeniach pisarskich, a także poprowadzi warsztaty plastyczne, w czasie których uczestnicy stworzą własne wesołe skarpety i ich historie.
Przewidziano też spektakl będący autorską adaptacją znanej „Bajki o panu Twardowskim”, na który zaprosi Teatr Lalkowy Przytulanka działający przy MDK-u w Stalowej Woli; Bajkowy Bal dla dzieci, na którym odbędą się warsztaty masek postaci z bajek Jachowicza, zabawy i gry z nagrodami; rozstrzygnięcie konkursu literackiego i wręczenie nagród laureatom.
W czasie festiwalu odbędą się też warsztaty, m.in. komiksu, w czasie których uczestnicy wspólnie stworzą komiks na podstawie bajek patrona festiwalu. Zajęcia poprowadzi polski grafik, ilustrator, malarz, rysownik i autor komiksów Maciej Mazur. Będą też warsztaty kaligraficzne, dla dzieci i dorosłych, na których będzie się można nauczyć pisania tradycyjnym piórem ze stalówką maczaną w kałamarzu, według wzornika inspirowanego polską kaligrafią przedwojenną, posłuchać prelekcji o tym, jak kiedyś warzono atramenty.
„Każdy będzie mógł wykaligrafować sobie fragment wiersza Jachowicza albo np. swoje nazwisko” – zachęcała Domka.
Będzie można także porozmawiać i posłuchać wykładu Marii Pałkus, tarnobrzeskiej polonistki, znawczyni twórczości bajkopisarza o priorytetach Stanisława Jachowicza, wspólnie poczytać bajki Jachowicza.
W ramach festiwalu planowana jest również promocja książki autorstwa Iwony Rusek „Baśń o Tarnobrzegu”, która zabiera czytelnika „do świata duchów, czarownic, diabłów i dawnych słowiańskich stworów, legend Puszczy Sandomierskiej”.
Częścią festiwalu będzie także debata charytatywna „Jak pomagać, by pomóc”, zaplanowana na grudzień.
Wszystkie wydarzenia festiwalowe są bezpłatne, ale na niektóre konieczna jest rejestracja. Informacje można uzyskać pod nr. telefonu: 15 822 74 97 oraz na stronie internetowej www.tdk.tarnobrzeg.pl i www.festiwaljachowicz.pl.
Partnerami 2. Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza są: Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, Fundacja Q.
Tegoroczny festiwal został dofinansowany ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ mok/