W Muzeum Stutthof w Sztutowie (Pomorskie) trwają prace przygotowawcze do wprowadzenia nowej wystawy stałej, obejmujące m.in. budowę nowego biura obsługi zwiedzających – informuje w poniedziałek rzecznik prasowy placówki Katarzyna Krawczyk.
Nad koncepcją ekspozycji pracuje zewnętrzny zespół doradców wraz z pracownikami Muzeum Stutthof.
„Jedną z już widocznych zmian jest przygotowanie terenu do budowy nowego biura obsługi zwiedzających. Prace te prowadzone są pod nadzorem archeologicznym, na podstawie decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i potrwają do końca roku. Obejmują nie tylko samą rozbiórkę powojennego budynku, ale także podłączenie przyłączy. Zabytki archeologiczne odkryte podczas tych prac, zostaną włączone do zbiorów muzeum” – wyjaśniła Krawczyk.
„Wiemy, że wizyta w tym miejscu, Miejscu Pamięci, nie jest łatwą wizytą. To emocjonalne przeżycie skłaniające do refleksji, do troski o drugiego człowieka. I dlatego naszym celem przy wprowadzanych zmianach jest, by spotkanie z tą trudną historią, odbywało się w sprzyjających odbiorcy warunkach" – wskazuje dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski.
Dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski podkreślił, że zmiany, jakie nastąpią będą dotyczyć więcej niż samej ekspozycji.
„Wiemy, że wizyta w tym miejscu, Miejscu Pamięci, nie jest łatwą wizytą. To emocjonalne przeżycie skłaniające do refleksji, do troski o drugiego człowieka. I dlatego naszym celem przy wprowadzanych zmianach jest, by spotkanie z tą trudną historią, odbywało się w sprzyjających odbiorcy warunkach" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Tarnowski.
Do końca października Muzeum Stutthof odwiedziło ponad 118 tysięcy osób.
KL Stutthof działał 2077 dni. Był pierwszym i najdłużej działającym obozem zagłady na terenie współczesnej Polski.
Powstał 2 września 1939 r. nieopodal miejscowości, która dziś nosi nazwę Sztutowo, a która przed II wojną światową wchodziła w skład Wolnego Miasta Gdańska. Początkowo obóz był przeznaczony dla Polaków z Pomorza. Od 1942 r. do obozu zaczęli trafiać Polacy z innych regionów, w tym, w 1944 r. uczestnicy powstania warszawskiego, a także Żydzi i grupy osób innych narodowości - Rosjanie, Norwegowie i Węgrzy. Z czasem z niewielkiego obozu KL Stutthof rozrósł się do ponad 120 ha, miał też liczne podobozy.
Do niemieckiego obozu Stutthof trafiło w sumie około 110 tys. więźniów. Liczbę ofiar szacuje się na około 65 tys., spośród których ok. 28 tys. stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.
Do niemieckiego obozu Stutthof trafiło w sumie około 110 tys. więźniów. Liczbę ofiar szacuje się na około 65 tys., spośród których ok. 28 tys. stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.
25 stycznia 1945 r., kiedy wojska radzieckie znajdowały się 40-50 km od miejsca zagłady, komendant KL Stutthof zarządził ewakuację obozu. Po apelu z obozu wyszło siedem kolumn, liczących od 1100 do 1600 więźniów. Dalsze dwie grupy opuściły obóz 26 stycznia 1945 r. Ogółem z KL Stutthof ewakuowano w ten sposób ok. 11,5 tys. więźniów; w obozie było ich wówczas 24 tysiące.
Około dwóch tysięcy więźniów po drodze uciekło. Mróz, słabe zaopatrzenie w żywność i choroby sprawiły, że dwa tysiące osób zmarło w trakcie wędrówki, a ponad drugie tyle - niebawem po przybyciu do miejsc tymczasowego zakwaterowania, których na trasie przemarszu urządzono kilkanaście. Niemcy rozstrzeliwali więźniów, którzy padali na ziemię i nie mogli dotrzymać kroku. Poszczególne kolumny osiągnęły cel na początku lutego 1945 r. Do marca 1945 r. więźniowie przebywali w obozach ewakuacyjnych, gdzie głód i choroby nadal zbierały śmiertelne żniwo. Dopiero w dniach 9-12 marca zostali przejęci przez żołnierzy Armii Czerwonej.
Po ewakuacji lądowej w KL Stutthof pozostało ponad 12 tysięcy więźniów, z których do 23 kwietnia 1945 r. przeżyło zaledwie 4 508. Przez cały czas w obozie panowała epidemia tyfusu.
Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone w 1962 r., staraniem byłych więźniów. Placówka działa na części dawnego obozu liczącej ok. 20 ha.
Jednocześnie trwały przygotowania do drugiej ewakuacji drogą morską, co nastąpiło 25 i 27 kwietnia 1945 r. 9 maja 1945 r. pomiędzy godziną 7 a 8 rano wojsko radzieckie wkroczyło do KL Stutthof. Na miejscu było już około 140 więźniów oraz ponad 20 tysięcy cywili, głównie Niemców pochodzących z Prus Wschodnich.
Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone w 1962 r., staraniem byłych więźniów. Placówka działa na części dawnego obozu liczącej ok. 20 ha. Teren ten obejmuje fragment tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego oraz część tzw. Starego Obozu z zachowanymi oryginalnymi obiektami, w tym komorą gazową, komendanturą z garażami oraz przestrzenią ogrodów warzywnych i szklarni.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ dki/