W Muzeum Śląska Opolskiego otwarto wystawę chińskiego malarstwa tradycyjnego. Współorganizatorami wyjątkowej ekspozycji, obejmującej blisko 70 prac pochodzących z prywatnej kolekcji, jest Instytut Konfucjusza działający przy Politechnice Opolskiej.
W czwartek w Muzeum Śląska Opolskiego otwarto wystawę pt. "Feeria barw - florystyczna symfonia Chin" obejmującą kilkadziesiąt prac wykonanych przy pomocy czarnego i kolorowego tuszu. Jak powiedziała PAP prof. Maria Bernat, dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu, wszystkie prace są częścią prywatnej kolekcji.
"To bezcenny zbiór, który znajduje się w prywatnych rękach Miao Tianshun, który ceniąc sobie współpracę z naszym instytutem zgodził się ją udostępnić. To kolekcja tradycyjnego chińskiego malarstwa +Guo Hua+, co dosłownie oznacza +malarstwo narodowe+, które rozwinęło się w czasach dynastii Han. W malarstwie tradycyjnym wykorzystuje się te same techniki, co w kaligrafii: jest ono wykonywane za pomocą pędzla zanurzonego w czarnym lub kolorowym tuszu, a najpopularniejszymi podkładami są wysokiej jakości papier ryżowy oraz jedwab. Gotowe dzieło najczęściej prezentowane jest w formie zwojów pionowych oraz poziomych, ale może być również oprawione w ramy" - wyjaśniła prof. Bernat.
"Wystawy indywidualne artystów, których dzieła możemy zobaczyć od dzisiaj w Opolu, były prezentowane w zasadzie na całym świecie. Nie było jednak wystawy wspólnej. Mając na uwadze dobrą współpracę z Instytutem Konfucjsza, postanowiłem to zmienić" - powiedział PAP Miao Tianshun.
Motywem przewodnim wystawy, która będzie dostępna do końca stycznia 2022 roku, jest interpretacja symboli florystycznych Chin: peoni, kwiatu śliwy, lotosu i glicyni oraz związanych z nimi symbolami pokoju, dobrobytu, pomyślności i bogactwa. Autorami prac jest sześciu wybitnych chińskich artystów: Jiang Yunzhong, Liu Huiru, Liu Rutong, Liu Guowei, Mo Lin, Yang Guoping. Jak podkreślają organizatorzy wystawy, wielu z nich wystawiało swoje prace w Stanach Zjednoczonych, Europie, a dzieła Jiang Yunzhong zdobiły nawet wnętrza gabinetów amerykańskich prezydentów Dwighta Eisenhowera i Billa Clintona.
Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc zwrócił uwagę na wielowymiarową współpracę działającego przy uczelni Instytutu Konfucjusza z lokalnym środowiskiem.
"To nie tylko wymiana myśli technicznej, nie tylko nauka języka i współpraca naukowa. To także przybliżanie bardzo bogatej i mającej tysiące lat historii kultury Chin mieszkańcom naszego regionu i wszystkich osób nas odwiedzających" - powiedział PAP prof. Lorenc. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ pat/