Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”. „Drobny gest wykonany w stronę drugiego człowieka ma nieraz niesłychaną moc; prostymi działaniami można przynieść wiele dobra” – powiedział prezydent podczas gali w Pałacu Prezydenckim.
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w gali finałowej VI edycji Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego". W uroczystości uczestniczył również wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, minister w KPRP Bogna Janke oraz Wojciech Kolarski - sekretarz stanu i sekretarz kapituły Nagrody "Dla Dobra Wspólnego, a także m.in. prezydencki kapelan ks. Zbigniew Kras oraz członkowie kapituły nagrody.
Prezydent podczas gali dziękował finalistom i laureatom nagrody, a także wszystkim tym, którzy na co dzień służą drugiemu człowiekowi. Podkreślił, że działalność społeczna, zwłaszcza w pandemii koronawirusa, jak również doświadczenie ostatnich lat pokazuje, "jak bardzo szerokie jest to spektrum, w którym w naszym społeczeństwie ta pomoc drugiemu człowiekowi, czy pomoc pewnym ideom, ich promowanie, jest bardzo potrzebna". Z drugiej strony - zauważył - pokazuje, "jak wiele jest tych obszarów, w których poprzez współdziałanie można budować społeczeństwo obywatelskie".
Jak zaznaczył, wszyscy laureaci Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego" w tych obszarach działają. Wskazał, że "nawet taka prosta rzecz jak wspólne kibicowanie może przez integrację przynosić radość i dobro". Według Andrzeja Dudy takie rzeczy jak polityka przywracania pamięci może mieć duże znaczenie dla budowania tkanki społecznej, "a drobny gest wykonany w stronę drugiego człowieka ma nieraz zupełnie niespodziewaną, niesłychaną moc". "Prostymi działaniami można przynieść tak wiele dobra poświęcając tak niewiele własnego czasu" - podkreślił prezydent.
Andrzej Duda wyraził zadowolenie z tego, że wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni to "zarazem ci, którzy umieją swoją działalnością zarazić innych". "Przychodzą do nich młodzi, przychodzą wolontariusze, chcą dać swoje serce, chcą nieść dobro drugiemu człowiekowi, chcą dostrzec tego człowieka" - mówił prezydent. Podkreślił, że często wyciągnięcie ręki do drugiego człowieka "jest tą wędką". "Oni nie dostają ryby, nie przychodzą na gotowe, oni otrzymują wsparcie, które pozwala im często wrócić do normalnego życia" - zaznaczył.
"To jest wielkie dzieło budowania równości, za nie z całego serca dziękuję, przede wszystkim w tych trudnych czasach, w których jesteśmy" - podkreślił prezydent. Jak dodał, liczy się to, by nawet w pandemii koronawirusa nie zniechęcać się i "robić swoje dla drugiego". "To jest właśnie wielka moc tej wspaniałej realizacji dobra wspólnego" - powiedział.
Laureatem w kategorii "Człowiek – lider" została Bronisława Kufel-Włodek - wioślarka, była członkini kadry narodowej, ale także zaangażowana społecznie dziennikarka. Kufel-Włodek trenuje w wioślarstwie dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. "Kiedy studiowałam dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, mój pierwszy reportaż miał tytuł +No bo ktoś to musi zrobić+. I to we mnie do tej pory zostało: że trzeba coś robić dla dobra wspólnego" – mówiła laureatka podczas uroczystości.
Fundacja "Wypłyń na Głębię" została laureatem w kategorii "Instytucja – organizacja". Fundacja przeciwdziała uzależnieniom wśród młodzieży szkolnej poprzez działania edukacyjne i profilaktyczne. Zajmuje się profilaktyką uniwersalną, jak i skupia się na poszczególnych osobach zagrożonych uzależnieniami. Igor Gielniak, prezes fundacji, powiedział, że "fundacja działa dla młodzieży". "Życzliwość, umiejętność pomocy słabszemu, słowność, punktualność, solidność – to wartości, jakie staramy się pokazać młodym ludziom" - podkreślił. "Mam nadzieję, że jak ci młodzi ludzie będą już w moim wieku, to będą mogli powiedzieć +Jestem mądrym Polakiem+" - dodał.
Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego” promuje postawy, działania i projekty obywatelskie. Honoruje szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską. Nagroda jest cykliczna i przyznawana corocznie.
W kategorii "Dzieło, przedsięwzięcie - projekt" nagrodę otrzymała Inicjatywa Folkowe Przystanki. W ramach tej inicjatywy na historycznej ziemi łęczyckiej, w kilkunastu wsiach, na wiatach przystankowych powstały obrazy inspirowane sztuką Młodej Polski, Słowiańszczyzną oraz polską kulturą w ogóle. Obierająca nagrodę prezes Fundacji "Tu brzoza" Paulina Gortat-Gapińska wskazała, że "Folkowe Przystanki to historia osobista". "To historia rodzinna, opowieść o naszych korzeniach" - dodała. "Przedstawione na wiatach historie to inspiracja twórcza, inspiracja do zmiany. Nie jedna biografia młodopolskich twórców zaczyna się na wsi, także niejeden współczesny artysta dorastał wśród pól" - zaznaczyła.
W poniedziałek został też ogłoszony laureat przyznawanej przez prezydenta RP Nagrody Specjalnej im. Piotra Pawłowskiego. Tegoroczną nagrodę para prezydencka wręczyła wraz z Ewą Pawłowską Zuzannie Janaszek-Maciaszek – prezes Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Laureatka została wyróżniona za całokształt działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
"Przyjmuję te nagrodę ze wzruszeniem. Przyjmuję jako wyróżnienie dla całej drużyny PODAJ DALEJ i naszych podopiecznych. Tę nagrodę dedykuję mojemu zmarłemu tacie, który już od wczesnego dzieciństwa pokazywał mi jeden kierunek - człowiek, dobro drugiego człowieka" - mówiła laureatka.
Ewa Pawłowska powiedziała, że "życie jest piękne, nawet wtedy, gdy usuwa się nam grunt spod nóg, bo wtedy uczymy się latać". "Życie jest nieprzewidywalne i świat zmienia się w jednej chwili. Bardzo się cieszę, że mogę przekazać dowód tego +podaj dalej+, tego uskrzydlania innych" - podkreśliła.
Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "Dla Dobra Wspólnego" promuje postawy, działania i projekty obywatelskie. Honoruje szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską. Nagroda jest cykliczna i przyznawana corocznie. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ wni/ par/