Od 25 do 28 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbywać się będą Targi Książki Historycznej. „To święto historii, historyków i czytelników książek historycznych” – mówi PAP Waldemar Michalski, prezes Fundacji Historia i Kultura, która jest jednym z organizatorów wydarzenia.
Podczas 29. odsłony Targów Książki Historycznej swoją ofertę zaprezentuje ok. 95 wydawnictw oraz 28 muzeów. "Wśród wydawnictw znalazły się zarówno te ogólnorynkowe, gdzie książka historyczna jest tylko jednym z obszarów działalności, jak i wydawnictwa specjalistyczne, w których książki historyczne stanowią wiodącą działalność. Zaprezentują się wydawnictwa akademickie i instytuty naukowe" – powiedział w rozmowie z PAP Waldemar Michalski. "W tym roku jest co prawda mniej wydawnictw niż w poprzednich latach, ale na pewno zainteresowani znajdą wiele ciekawych pozycji" – zapewnił.
W programie targów znalazły się panele dyskusyjne, konferencje, spotkania autorskie, a także prezentacje gier strategicznych i planszowych. Targom towarzyszy również Salon Książki Muzealnej prezentujący ofertę wydawniczą wielu polskich muzeów.
Prezes Fundacji Historia i Kultura poinformował, że uczestnicy Targów Książki Historycznej będą mogli wziąć udział w konferencji wokół książki "Chełmska 21", która w 2020 r. została wyróżniona nagrodą KLIO w kategorii edytorskiej. "Będzie można również wziąć udział w spotkaniu z prof. Andrzej Nowakiem, podczas którego historyk będzie mówił o tym, czy, kult bohaterów uskrzydla czy krępuje. Z kolei o kulisach wywiadu w III RP opowie płk. Grzegorz Małecki. Czytelnicy będą mogli także wziąć udział w spotkaniu z prof. Maciejem Górnym wokół jego książki +Polska bez cudów. Historia dla dorosłych+, a także w spotkaniu z Małgorzatą Niezabitowską i Tomaszem Tomaszewskim wokół książki +W twoim kraju wojna!+ zawierającej świadectwa stanu wojennego" – powiedział Michalski. Jak zapewnił, "to tylko przykładowe wydarzenia, ponieważ takich imprez będzie naprawdę bardzo dużo".
Prezes Fundacji Historia i Kultura poinformował również, że w czasie Targów czytelnicy będą mogli spotkać m.in. takich autorów książek historycznych, jak prof. Tomasz Szarota, prof. Cezary Król, ks. prof. Waldemar Chrostowski, a także Tomasz Stańczyk, Adam Bujak oraz Paweł Lisicki i Marek Teler oraz wielu innych.
Jak podkreślił w rozmowie z PAP Waldemar Michalski, "przez 29 lat czytelnicy historyczni byli bardzo wierni". "Targi Książki Historycznej to święto i historii, historyków, ale też miejsce, gdzie można kupić ciekawe książki" – dodał.
Pierwszego dnia Targów zostaną także ogłoszeni laureaci konkursu na najlepszą książkę historyczną roku KLIO. Do tegorocznej nagrody w kategorii autorskiej nominowani zostali Wojciech Szatkowski za książkę "Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi", Tomasz Kizwalter za książkę "Polska nowoczesność. Genealogia" oraz Andrzej Friszke za książkę "Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowa państwa polskiego 1892- 1920". Z kolei w kategorii monografia naukowa nominowani zostali Tomasz Kurpierz za książkę "Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty", Piotr Kuligowski za książkę "Radykałowie polistopadowi i nowoczesna galaktyka pojęć (1832-1888)", a także Michał Przeperski za książkę "Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna".
W kategorii edytorskiej nominowani zostali: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za książkę "Album powstańców 1863 roku z Grodzieńszczyzny", Wydawnictwo Instytutu Archeologii i Etnologii PAN za serię książek "Origines Polonorum", a także Wydawnictwo, Księgarnia, Antykwariat Górski "Filar" Kielce za książkę "Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego", Muzeum Wojska Polskiego za książkę "Trofea Wojny Polsko-Bolszewickiej 1919-1920", Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego za książkę "Mała encyklopedia Polonii francuskiej" oraz prof. Eugeniusz Cezary Król za edycję naukową, opatrzenie wstępem i przypisami książki "Mein Kampf. Wydanie krytyczne". Natomiast w kategorii varsaviana nominowani zostali Krzysztof Mordyński za książkę "Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952", Agnieszka Cubała za książkę "Warszawskie Dzieci ‘44" oraz Marek Teler za książkę "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci".
"Nagroda KLIO ma pokazać czytelnikom, co w ocenach wybitnych specjalistów i historyków warto przeczytać i co może być drogowskazem dla czytelnika, że ta książka jest dobra, warta przeczytania i spełnia wszystkie oczekiwania sztuki historycznej i wydawniczej" – powiedział Michalski.
Organizatorem Targów Książki Historycznej jest Fundacja Historia i Kultura oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Targi Książki Historycznej patronatem narodowym objął prezydent PR Andrzej Duda, a patronatem honorowym – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród patronów medialnych jest portal Dzieje.pl.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/