Od 1 grudnia zwiedzać będzie można Muzeum Drukarstwa, którego siedziba została gruntownie wyremontowana. Należąca do samorządu Cieszyna placówka była nieczynna od wiosny 2019 r. Wstęp w grudniu będzie bezpłatny – przekazuje rzeczniczka magistratu Katarzyna Koczwara.
"To będzie swoisty +grudniowy rozruch+. Oficjalne otwarcie po remoncie planujemy na styczeń przyszłego roku" – powiedziała Koczwara.
Rzeczniczka dodała, że muzeum zostanie włączone w strukturę Zamku Cieszyn, kulturalnej instytucji prowadzonej wspólnie przez magistrat oraz śląski urząd marszałkowski. "Finalizujemy już przekazanie placówki. Mam nadzieję, że w styczniu będzie to już formalnie dopięte" – powiedziała.
Placówka, choć gruntowny remont został zakończony wiele miesięcy temu, była zamknięta. Otwarcie uniemożliwiała m.in. pandemia, ale także przejściowy brak chętnych do jej prowadzenia. Ostatecznie ponownie podjęło się tego stowarzyszenie Muzeum Drukarstwa.
Gruntowny remont budynku muzeum, który stoi w ścisłym centrum Cieszyna, trwał od wiosny 2019 r. Objął pomieszczenia na parterze oraz prace związane z dostosowaniem do potrzeb placówki pierwszego piętra. Znajdowały się tam wcześniej trzy mieszkania. Obecnie są częścią muzeum. Zamontowano windę oraz zagospodarowano teren wokół. Inwestycja kosztowała ok. 1,4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 1,15 mln zł z funduszy UE.
Na czas remontu część ekspozycji została przeniesiona do budynku centrum przesiadkowego w Cieszynie. Tam mogli ją oglądać zwiedzający.
Ekspozycja główna pozostała na parterze Muzeum Drukarstwa. Można tam będzie również organizować wystawy czasowe. Na piętrze prowadzona będzie działalność edukacyjna i kulturalna.
Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. Placówka szczyci się jednym z największych zbiorów w kraju. Ekspozycja obejmuje m.in. kompletną drukarnię typograficzną z czcionkami, matrycami, kliszami chemigraficznymi i drzeworytniczymi, urządzenia i maszyny odlewnicze, urządzenia drukujące, prasy dociskowe i urządzenia introligatorskie. Zapoznać się można też z przykładami innych technik drukarskich.
Muzeum Drukarstwa jest częścią Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego. Rocznie odwiedzało je ok. 10 tys. osób. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mk/