Wicepremier Piotr Gliński zwiedził w poniedziałek remontowany XVII-wieczny kościół św. Trójcy w Żórawinie koło Wrocławia. To perła manieryzmu, którą udało się uratować w ostatniej chwili - mówił szef MKiDN.
W pochodzącym z XVII stulecia kościele w Żórawinie koło Wrocławia prowadzone są prace remontowe i konserwatorskie.
Gliński podkreślił, że kościół w Żórawinie to „perła polskiego, europejskiego, niemieckiego dziedzictwa kulturowego”. „Perła manieryzmu, bardzo rzadki styl artystyczny z przełomu renesansu i baroku. Bardzo ciekawy” - mówił.
Dodał, że świątynię udało się uratować w ostatniej chwili. „Ten kościół był przez wiele lat nieużywany, budowla była zagrożona, ale dzięki temu, że szybko podjęliśmy odpowiednie decyzje, w tej chwili jest już nowy dach (…) i remont przebiega dalej. Na pewno będziemy nadal wspierali ten remont” - mówił szef resortu kultury.
Gliński przypomniał, że dotychczas resort kultury przeznaczył 1,7 mln zł na remont kościoła św. Trójcy w Żórawinie. „W przyszłym roku środki na ochronę zabytków w ministerstwie są zwiększone o 80 mln zł. Nie przewiduję, by ten kościół nie otrzymał dalszego wsparcia” - powiedział.
Kościół św. Trójcy w Żórawinie został wniesiony na początku XVII w. na zrębach dawnego gotyckiego kościoła z XIV w. Zabytek nie został zniszczony podczas II wojny światowej, a dzieła sztuki manierystycznej z jego wnętrza znajdują się obecnie w muzeach w Warszawie i Wrocławiu. Część zabytków z tego kościoła została przekazana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w depozyt do muzeum w Brzeg. Wcześniej były plany przekazania kościoła Muzeum Narodowemu we Wrocławiu, jako jego oddział. Ostatecznie jednak świątynię przejęła gmina i parafia pw. św. Józefa.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/