Wystawy, koncerty, rekonstrukcje historyczne i gry terenowe zaplanowano w ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W kilkunastu miastach Małopolski odprawione zostaną msze św. w intencji ofiar. W Krakowie główne uroczystości odbędą się 13 grudnia w katedrze na Wawelu i przed Krzyżem Katyńskim.
Jak poinformował w czwartek dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr Filip Musiał, rocznicowe uroczystości są przygotowywane wspólnie z NSZZ "Solidarność", Stowarzyszeniem NZS 1980, Filharmonią Krakowską i partnerami lokalnymi. Głównym partnerem w realizacji obchodów jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Już w piątek w Centrum Edukacyjnym "Przystanek historia" w Krakowie odbędzie się dyskusja o stanie wojennym i jego konsekwencjach z udziałem m.in. prof. Jana Środonia, Tadeusza Syryjczyka, Zbigniewa Fijaka, Krzysztofa Gurby, Marka Lasoty.
"Nowością będzie mapping na murach Wawelu z animacją pokazującą historię stanu wojennego, który przygotowaliśmy we współpracy z wojewodą małopolskim" – zapowiedział dyrektor krakowskiego oddziału IPN.
W poniedziałek 13 grudnia na Małym Rynku otwarta zostanie wystawa plenerowa "Stan wojenny w SB-ckim albumie" i odbędzie się rekonstrukcja historyczna. Po godzinie 10 rozpocznie się przeznaczona dla uczniów klas 7 i 8 oraz szkół ponadpodstawowych gra miejska "Orła WRON-a nie pokona" – jej uczestnicy poznają ludzi krakowskiej "Solidarności" i miejsca związane z działalnością podziemnych struktur związku oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Na Małym Rynku działać będzie także punkt edukacyjny IPN z materiałami o stanie wojennym i PRL.
O godz. 16.30 w katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św., a po niej nastąpi złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim. "Nowością będzie mapping na murach Wawelu z animacją pokazującą historię stanu wojennego, który przygotowaliśmy we współpracy z wojewodą małopolskim" – zapowiedział dyrektor Musiał.
Po raz kolejny IPN włączy się w ogólnopolską akcję "Zapal światło wolności”, podczas której w poniedziałek o. 19.30 dla upamiętnia ofiar stanu wojennego w oknach domów zapalane są świece. Do instytucji, które współpracują z krakowskim IPN: samorządów, ośrodków kultury, szkół, muzeów rozsyłanych zostało blisko sto elektrycznych świec ze stosowną naklejką. Świece będą też rozdawane na Małym Rynku.
Oddział IPN w Krakowie przygotował 5 tys. plakatów rocznicowych, które razem z małopolską "Solidarnością" kolportuje w całym województwie. W niedzielę i poniedziałek na Tauron Arenie w Krakowie rozbłyśnie rocznicowe hasło: "Komuniści przeciw Polsce. 13 grudnia 1981. 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego".
Po raz kolejny IPN włączy się w ogólnopolską akcję "Zapal światło wolności”, podczas której w poniedziałek o. 19.30 dla upamiętnia ofiar stanu wojennego w oknach domów zapalane są świece.
Wspólnie z Filharmonią Krakowską przygotowano koncerty upamiętniające ofiary stanu wojennego i opór Polaków wobec komunistycznej dyktatury, podczas którego zabrzmią pieśni m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Andrzej Kołakowskiego i innych bardów "Solidarności". Będzie można uczestniczyć w koncertach w Nowym Sączu, Tarnowie, Krakowie, Wadowicach i Zakopanem.
Od 10 do 13 grudnia rocznicowe obchody odbędą się w kilkunastu miejscowościach Małopolski: w Bochni, Gorlicach, Limanowej, Nowym Targu, Nowym Sączu, Olkuszu, Oświęcimiu, Skawinie, Tarnowie, Wadowicach, Zakopanem. W dziesięciu miastach pokazywana będzie wystawa "Stan wojenny 1981-83", a w kilku zorganizowane zostaną rekonstrukcje historyczne.
16 grudnia przy kościele "Arka Pana" w Nowej Hucie odsłonięty zostanie pomnik Matki Bożej Królowej Pokoju i tablice poświęconych księżom niezłomnym – ofiarom komunizmu.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ dki/