Uroczystości upamiętniające stawiających opór społeczny wobec wprowadzenia stanu wojennego odbędą się w poniedziałek przy krzyżu i obelisku poświęconym internowanym w Ośrodku Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu.
Mieszczący się nieopodal kościoła pw. św. Jadwigi obóz internowania w Zaborzu był największym tego typu ośrodkiem odosobnienia na Śląsku.
W 40. rocznicę wydarzeń Grudnia’81 weterani "Solidarności", jak co roku, spotkają się na mszy świętej, a następnie złożą kwiaty pod krzyżem i obeliskiem.
"W związku z tym, że to 40. rocznica tragicznej nocy stanu wojennego, obok uroczystej mszy świętej i złożenia kwiatów, wprowadziliśmy do programu uroczystości dodatkowy element. Postanowiliśmy w sposób szczególny uhonorować tych, którzy dbają o pamięć, o przekazywanie prawdy historycznej kolejnym pokoleniom, występując o odznaczenie ich medalem Pro Patria" – poinformował przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Eugeniusz Karasiński.
"Nasze wnioski dotyczyły zarówno poszczególnych osób, jak i organizacji. W sumie odznaczonych zostanie pięć osób indywidualnie oraz dziewięć organizacji związkowych i stowarzyszeń" – dodaje Eugeniusz Karasiński.
W obozie w Zabrzu-Zaborzu internowano głównie działaczy opozycji ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, a także z dawnego woj. częstochowskiego. 13 grudnia 1981 umieszczono w nim 112 internowanych, w kolejnych dniach liczba ta rosła, na początku stycznia 1982 roku w Zaborzu przetrzymywano blisko 400 osób.
Odznaczenia zostaną wręczone w zabytkowej łaźni łańcuszkowej w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
W obozie w Zabrzu-Zaborzu internowano głównie działaczy opozycji ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, a także z dawnego woj. częstochowskiego. 13 grudnia 1981 umieszczono w nim 112 internowanych, w kolejnych dniach liczba ta rosła, na początku stycznia 1982 roku w Zaborzu przetrzymywano blisko 400 osób. Ostatni internowani opuścili ośrodek w przeddzień pierwszej rocznicy stanu wojennego, 12 grudnia 1982 roku.
Dawny obóz to obecnie oddział zewnętrzny Aresztu Śledczego w Bytomiu. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ dki/