Cztery wystawy na Expo w Dubaju zorganizował Instytut Adama Mickieiwcza. Są to: „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi” - o języku polskim, „Rytuały” - na której zaprezentowano opłatki, „Wacław Seweryn Rzewuski. Legendarny Podróżnik” i „Landscapes of Leisure” prezentująca polską architekturę wypoczynkową.
Pierwsza z nich pt. "The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi" przybliża brzmienie i wygląd języka polskiego. "Przedstawiamy język polski jako potężne narzędzie, które może przenosić czytelnika w nieznane światy, chodzi o literaturę. Stworzyliśmy obraz niezwykłej, fantastycznej, surrealistycznej krainy, w której wszystko jest możliwe" - wyjaśnił kurator wystawy Mikołaj Gliński podczas wtorkowej konferencji online zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM).
Jak dodał, "są tam słowa, w których występuje pięć spółgłosek pod rząd, są słowa, które szeleszczą i skrzypią, są dziwne znaki diakrytyczne - ogonki, kreski, kropki, które na naszej wystawie ożywają. Są też dziwne stwory - gżegżółki, tytułowe kwarki, słonie i oczywiście pierogi"."Na wystawie w Dubaju chcieliśmy pokazać też związki polsko-arabskie. Reprezentantami tego jest Leśmian +Podróżami Sindbada Żeglarza+ i Mickiewicz z wierszami, balladami inspirowanymi twórcami arabskimi" - powiedział. Wystawa w Polskim Pawilonie czynna jest do 18 grudnia.
Na wystawie "Rytuały" zaprezentowano opłatki. Kuratorka Katarzyna Kuhak powiedziała, że "ekspozycja to wynik przemyśleń na temat tego, co z polskiej tradycji Bożego Narodzenia można pokazać ponadkulturowo, a co będzie zrozumiałe". "Takim gestem, zrozumiałym we wszystkich kulturach, jest dzielenie się chlebem" - przypomniała. Jak dodała, "dzielenie się opłatkiem jest polskim, czułym gestem związanym z Bożym Narodzeniem w dodatku sam opłatek jest piękny".
Wystawa składa się z trzech elementów - historia i geneza tradycji opłatkowej; projekcja video przedstawiającego dzielenie się opłatkiem oraz pięć opłatków współcześnie zaprojektowanych przez pięć studiów projektowych, poruszających takie tematy jak - pokój, miłość, troska o środowisko, szczęście i harmonia. Ekspozycję można oglądać od 18 do 28 grudnia.
Ekspozycja "Wacław Seweryn Rzewuski. Legendarny Podróżnik" opowiada o podróżniku, który, jak podaje IAM, "łączył z pozoru łączył dwa odległe światy: beduińskiego emira i polskiego szlachcica walczącego o niepodległość". Wystawa będzie miała premierę w sylwestra. Katarzyna Świętochowska współtwórczyni wystawy powiedziała, że Rzewuski był podróżnikiem, badaczem, poliglotą, znawcą koni, orientalistą. Ale jej zdaniem, "najistotniejsze jest, że jest on symbolem zbliżenia odległych kultur". "To dzięki niemu zostały sprowadzone do Polski konie arabskie, a jego prawdziwym opus magnum jest pamiętnik z dwuletniej podróży na Półwysep Arabski, w którym bardzo szczegółowo dokumentował życie i kulturę Beduinów na pustyni - tak się z nimi zżył, że dostał tytuł emira od 13 plemion" - mówiła. Na tej wystawie zostaną zaprezentowane fragmenty ikonografii z jego manuskryptu. Pokazane zostaną cztery oblicza Rzewuskiego - badacza, romantyka, żołnierza i znawcy koni. Na wystawie będzie miał również premierę komiks na podstawie "Dumy o Wacławie Rzewuskim" Juliusza Słowackiego.
Wystawę "Landscapes of Leisure", którą będzie można oglądać na Expo od 18 marca, stworzy około dwudziestu obiektów, które stanowią przegląd najciekawszych zjawisk w polskiej architekturze wypoczynkowej. Jak podaje IAM jest to "opowieść o uniwersalnej potrzebie odpoczynku w kontekście polskiej architektury".
Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu, które współorganizuje wystawę mówił, że "architektura wypoczynkowa w sposób szczególny prowadzi interakcję z krajobrazem, co pozwoliło na pokazanie polskich krajobrazów". "Zdecydowaliśmy się na opowiedzenie o architekturze wypoczynkowej od zarania jej dziejów, czyli od początku XX wieku, pokazując architekturę bardzo tradycyjną - nawiązującą do stylu świdermajer, stylu zakopiańskiego przez najciekawsze realizacje międzywojnia, supernowoczesne budynki z lat 60. i 70. po architektoniczną współczesność" - opowiadał.
Na wystawie można zobaczyć 21 modeli obiektów i zdjęcia oraz wideo pokazujące krajobraz. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/