Dr Robert Derewenda jest gwarancją realizowania celów Instytutu Pamięci Narodowej zarysowanych na najbliższe lata – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas prezentacji nowego dyrektora lubelskiego oddziału IPN.
We wtorek prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki przedstawił nowego dyrektora Oddziału IPN w Lublinie – Roberta Derewendę.
„Jest to nie tylko znany ze swojej publicznej działalności historyk z dorobkiem naukowym i pedagogicznym, ale to człowiek, który ma także ambicje zarządzania zasobami ludzkimi, a tutaj w oddziale lubelskim jest to bardzo ważne” – powiedział Nawrocki. Dodał, że Derewenda jest „gwarancją realizowania celów IPN zarysowanych na najbliższe lata działania, także wielkiej aktywności publicznej IPN i realizacji statutowych działań”. „Przede wszystkim jest człowiekiem stąd, z Lublina” – przypomniał prezes IPN.
„Bardzo się cieszę z tej nominacji” - powiedział Robert Derewenda. Dodał, że IPN ma ważną funkcję do spełnienia wobec narodu, państwa i młodych pokoleń. „Chciałbym rzeczywiście tak zarządzać zespołem IPN, aby mógł służyć społeczności lokalnej, ale również całemu narodowi, całemu państwu” - przyznał nowy prezes lubelskiego oddziału.
Robert Derewenda jest asystentem w Katedrze Źródłoznawstwa, Archiwistyki i Dydaktyki Historii w Instytucie Historii KUL. Prowadzi zajęcia z archiwistyki oraz dydaktyki historii. W latach 2004-2012 był dyrektorem Archiwum Głównego Ruchu Światło-Życie. Od 2012 r. jest dyrektorem Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego.
Nowy prezes lubelskiego IPN jest ekspertem w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Uczestniczy w pracach zespołów opracowujących podstawy programowe z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. W latach 2008-2021 był nauczycielem historii i WOS w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Lublinie. W latach 2017-2019 był nauczycielem historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie. Od 2018 r. zasiada w Radzie Miasta Lublin. Należy do klubu radnych PiS.
Podczas wtorkowego briefingu Derewenda poinformował, że zamierza zrezygnować ze stanowiska dyrektora Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego. Funkcję w IPN planuje łączyć z pracą na KUL i zasiadaniem w Radzie Miasta Lublin.
„Nigdy nie należałem do żadnej partii politycznej, nie jestem związany z żadną partią polityczną. Nie widzę tutaj kolizji” – powiedział Derewenda.
Nawrocki powiedział, że nowy dyrektor przejmie obowiązki 9 stycznia 2022 r. Na stanowisku zastąpi Mateusza Koteckiego, który przez trzy miesiące pełnił obowiązki dyrektora. Jak powiedział prezes, Kotecki pozostanie na stanowisku wicedyrektora biura prezesa IPN.
Przed briefingiem prezes IPN wręczył działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989 Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczeni zostali: Joanna Barczyk, Tadeusz Demczuk, Andrzej Dzięgielewski, Wiesław Główczyński, Krzysztof Grudzień, Wojciech Guzowski, Adam Jezierski, Bogdan Kaczorkiewicz, Edward Kurowski, Bogdan Olewski, Edward Owczarski, Antoni Sidor, Krzysztof Szabelski, Lech Szafrański, Eugeniusz Wójcik, Jerzy Bronisław Wójcik, Stanisław Jan Wójcik, Grzegorz Wysok, Konrad Zając, Jarosław Zdrojkowski. Pośmiertnie odznaczeni zostali: Ryszard Władyga, Stanisław Zając.
Uroczystość odbyła się w Muzeum Narodowym w Lublinie i wzięli w niej przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ aszw/