Ok. 1,9 tys. uczniów z całej Polski uczestniczyło w II edycji projektu „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w KL Auschwitz”, która została zakończona – podało Muzeum Auschwitz. Miejsce pamięci odwiedziło 50 grup, a 24 uczestniczyły w programie online.
„Przekazanie uczniom i uczennicom historii polskich obywateli w KL Auschwitz było w czasie pandemii zadaniem niełatwym. Cieszę się, że poza tragedią wojennych losów, dodatkowo mocno wybrzmiał aspekt autentycznego młodzieńczego patriotyzmu pokolenia ludzi dorastających w odrodzonym państwie, a także zarysowano obraz wieloetniczności, wielokulturowości i wielowyznaniowości II Rzeczypospolitej” – podsumował Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH), które zrealizowało projekt.
Jak dodał, „dyskusja i uczestnictwo w warsztatach stały się szczególną okazją do refleksji nad indywidualną, grupową i społeczną odpowiedzialnością nas wszystkich we współczesnym rozedrganym niepewnością i obawami świecie”.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum, poinformował, że przedsięwzięcie, zrealizowane od 1 września do 7 grudnia, spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli. „Pobyty studyjne odbywały się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Z możliwości wizyty w autentycznym miejscu pamięci skorzystało 50 grup, natomiast 24 wzięły udział w programie online. W projekcie uczestniczyło prawie 1,9 tys. osób z całej Polski” – wskazał.
Każda grupa, która uczestniczyła w zajęciach, otrzymała dla szkolnej biblioteki publikacje Muzeum Auschwitz, przybliżające m.in. losy Polaków w obozie.
Z finałem drugiej edycji projektu zbiegło się przedstawienie wstępnych wyników badań ankietowych, które przeprowadził zespół badawczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczyli w nich edukatorzy i uczniowie realizujący zajęcia w ramach projektu „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w KL Auschwitz”.
„Przeprowadzone badanie pokazuje, że projekt +Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w KL Auschwitz+ i zwiedzanie standardowe to edukacyjny sukces. Uczniowie, którzy w większości przyjeżdżają z motywacją, by dowiedzieć się więcej o dziejach obozu, po zajęciach edukacyjnych lub zwiedzaniu rzeczywiście posiadają większą wiedzę. Również nauczyciele w większości pozytywnie oceniają projekt” – ocenił prof. Marek Kucia, kierownik zespołu badawczego.
Projekt „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w KL Auschwitz” finansowany jest z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa.
Paweł Sawicki poinformował, że od stycznia 2022 r. uczniowie ósmych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych będą mogli wziąć udział w bezpłatnych stacjonarnych pobytach studyjnych, które zorganizuje MCEAH. Ich wizyta obejmie zwiedzanie byłego obozu zagłady Auschwitz oraz wybrane warsztaty podsumowujące.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/