Malarstwo jednego z największych współczesnych polskich artystów, opowieści o życiu i pracy warszawskich służących czy też próba zrozumienia popularności Marii Skłodowskiej-Curie w Korei Południowej – to tylko niektóre propozycje wystaw, które można zwiedzać w stołecznych muzeach.
W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN trwa wystawa prac Wilhelma Sasnala zatytułowana "Taki pejzaż". Prezentowane obrazy i rysunki, które artysta tworzył w latach 1999-2001, są poświęcone tematyce Zagłady.
W programie poza oprowadzeniem po wystawie są dyskusje i spacery. Finał odbędzie się w dniach 8-10 stycznia 2022 roku.
Na wystawę "Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia " zaprasza Muzeum Warszawskiej Pragi. Prezentowane prace poświęcone są niezwykłej wytwórni zabawek, pomocy szkolnych a także gadżetów reklamowych, które produkowano w tej dzielnicy od lat dwudziestych XX wieku. Gadżety Manitiusa do dziś zachwycają jakością wykonania i pomysłowością.
Uczestnicy wystawy wysłuchają wykładu i mogą wziąć udział w warsztatach. Ponadto, w programie wystawy, która potrwa do 10 kwietnia 2022 r., znalazły się oprowadzenia kuratorskie.
"Kto napisze historie łez. Artystki o prawach kobiet" - to temat wystawy organizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jej celem jest przedstawienie kobiecego spojrzenia na walkę o prawa kobiet i relację między kobiecym ciałem a represyjnym prawem. Wystawa prezentuje doświadczenia kobiet z Argentyny, Hiszpanii, Irlandii, USA, Portugalii czy Polski.
Warta uwagi jest także wystawa poświęcona polskiej noblistce Marii Skłodowskiej- Curie. Powstała z inicjatywy JE Ambasador Republiki Korei Południowej w Polsce Pani Miry Sun wystawa "Koreański fenomen Marii Skłodowskiej-Curie" jest prezentowana w domu noblistki przy ul. Freta. Przedstawia eksponaty, które przywieziono z Korei.
Wśród nich unikatowe fotogorafie, ponad 20 nowości wydawniczych a także fragmenty słynnego musicalu i makieta sceny. Wystawę można zwiedzać do kwietnia br. Inicjatorka wystawy wszystkie eksponaty przekazała w darze Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.
Do 20 marca 2022 roku na Rynku Starego Miasta można podziwiać wystawę "Niewidoczne. Historie warszawskich służących", która opowiada zapomnianą historię kobiet i rolę ich pracy domowej z początków XX wieku. Ich losy przybliża 400 eksponatów. (PAP)
autor: Paweł Auguff
pau/ ok/