Tylko do 2 stycznia w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie potrwa wystawa „4 x nowoczesność. Polskie style narodowe 1890-1918”. To ostatnia szansa, żeby zobaczyć ekspozycję poświęconą poszukiwaniu oryginalnych wzorców modernizacyjnych w sztuce, designie i architekturze polskiej na przełomie XIX i XX wieku.
Na wystawie prezentowanych jest blisko 500 obiektów: obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki, meble, zdjęcia, stroje i tkaniny. To m.in. polskie stroje narodowe, meble inspirowane stylem zakopiańskim, obrazy Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Ślewińskiego, wyroby z metalu oraz tkaniny z motywami zaczerpniętymi z Huculszczyzny oraz grafiki, plakaty, etykiety, kartki pocztowe i wydawnictwa.
Na przełomie XIX i XX wieku, kiedy w całej Europie poszukiwano odrębnego stylu, który miał podkreślić cechy i aspiracje, zwłaszcza tych narodów, które były pozbawione własnej państwowości. Punktem odniesienia i inspiracją dla artystów stała się wówczas twórczość ludowa.
W ramach finisażu wystawy w niedzielę o g. 18.15 w gmachu głównym wystąpi Pan Ton String Quartet, który zaprezentuje utwory Jerzego Fitelberga, Józefa Kofflera i Stanisława Moniuszki inspirowane sztuką ludową regionów, w których artyści wychowywali się bądź pracowali. Zespół tworzą: Karolina Szymbara, Fabio Salmeri (skrzypce), Paweł Riess (altówka), Jakub Gajownik (wiolonczela). Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ze względu na restrykcje pandemiczne liczba miejsc pozostaje ograniczona, w związku z czym wymagana jest uprzednia rezerwacja.
W piątek gmach główny MNK jest czynny do godziny 14.00, w sobotę wszystkie muzealne oddziały są zamknięte. Ostatnią okazją do zobaczenia wystawy będzie niedziela. Wystawa "Polskie style narodowe” jest pierwszą z serii "4 x nowoczesność". Otwarcie kolejnej - poświęconej modernizmowi w II RP – jest planowane na przełomie lipca i sierpnia.(PAP)
wos/ dki/