Małopolska gmina Tuchów zakończyła pierwszy etap prac związanych z odtworzeniem ogrodzenia cmentarza wojennego nr 158 z czasów I wojny światowej. Prace zostały dofinansowane z dotacji przyznanej przez Małopolski Urząd Wojewódzki.
Jak przekazał urząd gminy Tuchów, renowację zrealizowano w ramach zawartego porozumienia z wojewodą małopolskim, na mocy którego samorząd lokalny przejął od administracji rządowej zadania dotyczące utrzymania grobów i cmentarzy wojennych położonych na terenie gminy Tuchów.
Wykonane prace polegały na odtworzeniu odcinka frontowego ogrodzenia oraz wybudowaniu pierwszych segmentów odcinków bocznych. Całkowity koszt prac wyniósł blisko 79 tys. zł, z czego 40 tys. zł pochodziło z dotacji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, a reszta z budżetu gminy.
Cmentarz wojenny nr 158 Tuchów – Garbek (dawna Ogonówka) został zaprojektowany przez Heinricha Scholza. Spoczywa na nim 37 żołnierzy, w tym siedmiu żołnierzy 1. i 5. Pułku Piechoty Legionów Polskich, 20 żołnierzy z armii austro-węgierskiej oraz 10 z armii rosyjskiej, poległych w latach 1914-1915. Znane są nazwiska 11 pochowanych.
Małopolska jest miejscem spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w walkach i umierali w okopach w czasie I wojny światowej. Na terenie dawnej Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy, upamiętniających ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in.: Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów i Słoweńców.
Cmentarze z I wojny światowej na terenie d. Galicji Zachodniej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-15. W tym okresie front broniony był przez armię austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. powoli byli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami - która trwała od 2 do 5 maja 1915 r., nazywana ze względu na liczbę ofiar "małym Verdun" lub "polskim Verdun".(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/