Do Archiwum Ośrodka KARTA trafiła spuścizna historyka i publicysty Dariusza Baliszewskiego. Całość osobistego archiwum została przekazana przez żonę Dariusza Baliszewskiego, Marię Baliszewską oraz córkę Ewę Jałochowską - poinformowała PAP Izabela Kotapska z Ośrodka KARTA.
W środę w warszawskiej siedzibie Ośrodka KARTA odbyło się uroczyste pożegnanie Dariusza Baliszewskiego. Podczas uroczystości do Archiwum Ośrodka KARTA została przekazana całość osobistego archiwum tego historyka i publicysty.
"Na kilka tygodni przed śmiercią (zm. 10 sierpnia 2020), red. Baliszewski przyniósł do KARTY niewielką część swoich zasobów, a żonę Marię zobowiązał, by całość jego osobistego archiwum także w przyszłości tutaj trafiła" - czytamy w informacji przesłanej PAP. Ośrodek KARTA poinformował, że właśnie została podpisana przez spadkobierców umowa o umieszczeniu na stałe pełnej kolekcji w Archiwum Ośrodka.
Podczas środowego spotkania profesorowie Tomasz Szarota i Jerzy Eisler mówili o fenomenie red. Baliszewskiego, także historyka, lecz realizującego swoją misję publiczną inaczej niż akademiccy badacze XX wieku. "Pasja detektywistyczna, polemiczna, publicystyczna kierowała go często na niezbadane i konfliktogenne pola historii najnowszej. Nerw dziennikarski prowadził go przez zakrywane przestrzenie przeszłości – w programach telewizyjnych, pismach historycznych, książkach" - podkreślono.
Zwrócono także uwagę na to, że współpraca z KARTĄ miała od początku "wymiar braterski". Przypomniano, że już w 1990 r., "Karta" nr 1, przygotowywana do legalnego druku, opisywała perypetie red. Baliszewskiego z emisją jego programu "Rewizja Nadzwyczajna". Ośrodek stanął frontalnie w jego obronie. "Rozumieliśmy, że jest to przewodnik o wyjątkowej wrażliwości i empatii, który potrafi otworzyć i świadków przeszłości, także obezwładnianych dawną traumą, i licznych zwykłych odbiorców, gotowych w odpowiedzi do współdziałania. Potwierdziło się to choćby w inicjatywie red. Baliszewskiego, by sprowadzić z głębi Rosji do Polski Władysława Ossowskiego, +króla białych kurierów+" - podkreślono.
Kolekcja Dariusza Baliszewskiego zawiera tysiące dokumentów z obszaru licznych podejmowanych przez niego tematów. Znajdują się wśród nich listy wielu widzów czy czytelników, którzy nierzadko okazywali się kluczowymi świadkami, mogącymi odpowiedzieć na zasadnicze pytania o przebieg ostatniego stulecia.
Ośrodek KARTA zapewnił, że kolekcja będzie udostępniana sukcesywnie, w początkowym okresie w czytelni Ośrodka, a następnie w znaczącym stopniu w Bibliotece Cyfrowej KARTY.
Biblioteka Cyfrowa Archiwum Ośrodka KARTA zawierają najbardziej wartościowe zbiory archiwalne Ośrodka. Znalazły się wśród nich m.in.: kolekcja "Solidarność - Narodziny Ruchu" wpisana na listę Pamięć Świata UNESCO, kolekcja osobista Jacka Kuronia (ponad 13 tys. skanów dokumentów) oraz kolekcje środowiskowe. Zawierają one m.in. materiały z działalności i czasopisma poszczególnych organizacji (w sumie ponad 22 tys. skanów), takich jak m.in. Federacja Młodzieży Walczącej, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Komitet Obrony Robotników i KSS "KOR", Studencki Komitet Solidarności, Ruch Młodej Polski, Konfederacja Polski Niepodległej i Wolne Związki Zawodowe.(PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ pat/