Bądźcie odważni w tych niespokojnych czasach; odważni w czytaniu znaków czasu – mówił w środę w katowickiej katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, zwracając się do osób konsekrowanych. Wezwał do modlitwy o pokój, uznając globalne zagrożenie pokoju za jeden ze znaków czasu.
W Światowym Dniu Życia Konsekrowanego hierarcha dziękował m.in. zakonnicom i zakonnikom za ich posługę oraz - jak mówił - "odwagę w podejmowaniu aktualnych wyzwań".
Jako przykład takiej odwagi arcybiskup wskazał wieloletnią posługę pochodzącej z Węgier siostry Margit Gieszer - przełożonej zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości w Katowicach, która zmarła wiosną ub. roku po zakażeniu indyjskim wariantem koronawirusa.
"Przez lata posługiwała w naszej archidiecezji, dotykając każdej formy ludzkiej biedy - także tej pandemicznej (...). Choroba ją osaczyła, ostatecznie medycyna pomóc już nie mogła. 30 kwietnia 2021 r. przyszła śmierć. W tym odejściu była solidarna z tymi, których zabrała pandemia. Droga siostro Margit! Archidiecezja katowicka o tobie nie zapomni" - mówił abp Skworc.
"Byłaś naszą Matką Teresą; matką mobilizującą swoją obecnością, świadectwem i misją do postawy siostrzanej i braterskiej miłości, do naśladowania samarytańskiej postawy i kroczenia za Jezusem" - dodał metropolita, wzywając osoby konsekrowane do odwagi w działaniu.
"Drogie siostry, drodzy bracia! Bądźcie odważni w tych niespokojnych czasach. I cierpliwi, wytrwali w odkrywaniu nowych odpowiedzi w obliczu wyzwań naszych czasów" - powiedział arcybiskup.
"Bądźcie odważni w czytaniu znaków czasu. Niewątpliwie takim znakiem jest dzisiaj globalne zagrożenie pokoju. Stąd rodzi się prośba o wytrwałą modlitwę o pokój i misja zgodna z aktualnym programem duszpasterskim - płynąca ze świadomości, że jesteście, jesteśmy, posłani w pokoju Chrystusa. Bądźcie jego odważnymi obrońcami i apostołami. Wprowadzajcie pokój, bo błogosławieni są ci, którzy wprowadzają pokój" - apelował hierarcha.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II i co roku jest obchodzony 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego, znane również jako święto Matki Bożej Gromnicznej.
Osobami konsekrowanymi Kościół określa tych, którzy w sposób szczególny poświęcili życie Bogu, składając śluby czystości, a często także ubóstwa i posłuszeństwa. To nie tylko księża oraz członkowie męskich i żeńskich zakonów, ale także świeccy. W Polsce jest ponad 30 tys. osób konsekrowanych, wśród nich dziewice i wdowy konsekrowane, pustelnicy oraz członkowie rozmaitych wspólnot i instytutów kościelnych.
W archidiecezji katowickiej posługuje obecnie 182 zakonników z 11 zgromadzeń męskich, 653 siostry z 22 zgromadzeń żeńskich, 68 pań w 11 instytutach świeckich, 16 dziewic konsekrowanych, 5 wdów konsekrowanych oraz 4 osoby w stowarzyszeniu życia apostolskiego.
"W sumie w archidiecezji katowickiej żyje praktyką rad ewangelicznych ubóstwa, czystości i posłuszeństwa 928 osób w bogatej panoramie różnych form życia konsekrowanego. Podejmują one różnorodne formy modlitwy i posługi apostolskiej, przyczyniając się do budowania wspólnoty naszego lokalnego Kościoła. Przypominają swoim stylem życia, że naszym celem jest udział w Królestwie niebieskim" - podano w komunikacie metropolity katowickiego, odczytanym w kościołach archidiecezji w minioną niedzielę.(PAP)
Autor: Marek Błoński
mab/ mhr/