07.02.2022–21.02.2022
Studenci kierunku historia w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim pod opieką dra hab. Wojciecha Kucharskiego przygotowali – we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia – nową wystawę plenerową poświęconą Odrze.
Będzie można ją oglądać od 7 do 21 lutego 2022 roku przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Później będzie prezentowana przy Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu. Wstęp wolny.
Jak napisał we wstępie do ekspozycji dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej dr Jan Pyś: „Odra jest rzeką, w której jak w soczewce odbijają się skomplikowane losy regionów, przez które przepływa. Mimo że nierzadko krnąbrna i groźna, zawsze była potrzebna człowiekowi. Nad nią znajdowali swoją ojczyznę pracowici ludzie. Jest doskonałym tematem wielu rozważań i badań nad rolą rzeki w historii. Trwająca od wieków polityka odrzańska zakładała ujarzmienie groźnej rzeki i oddanie jej do użytku człowiekowi. Proces ten sprowadzał się do przekształcania rzeki z naturalnej w uregulowaną, stanowiącą również składnik krajobrazu kulturowego”.
Na wystawie zaprezentowano Odrę z wielu perspektyw. Jak mówi dr hab. Wojciech Kucharski: „Chcieliśmy spojrzeć na rzekę, która ma kluczowe znaczenie dla naszego regionu i miasta w długim trwaniu. Z tego względu nie ograniczyliśmy się tylko do XX wieku, a ponadto poza walorami geograficznymi Odry próbowaliśmy zrozumieć jej znaczenie kulturowe. Na wystawie znajdziemy także plansze poświęcone Odrze jako marce. Wszak w XX wieku nazwa rzeki »Odra« stała się symbolem wielu produktów, które z jej hydrologicznym desygnatem nie mają nic wspólnego, no może poza tym, że ich wytwórcy mają swoje siedziby w pobliżu rzeki”.
Ekspozycja składa się z 16 plansz (w j. polskim i angielskim), na których zaprezentowano następujące tematy: Odra jako rzeka, flora i fauna Odry, Odra jako szlak żeglugowy, Odra jako granica, Odra w propagandzie, Odra jako marka, skarby zatopione w Odrze oraz katastrofy na Odrze i powodzie.
Wystawę będzie można oglądać od 7 do 21 lutego 2022 roku przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Później będzie prezentowana przy Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu. Wstęp wolny.
Źródło: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”