Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa podpisał z władzami województwa małopolskiego umowę, w ramach której może zyskać dodatkowe środki na działalność. Pieniądze umożliwią przeprowadzenie m.in. prac konserwatorskich zabytków, których w stolicy regionu nie brakuje.
"Środki, które mogłyby zostać pozyskane dzięki temu porozumieniu, będą wspaniałym uzupełnieniem tych przeznaczanych przez prezydenta Polski, na rzecz wspomagania ochrony zabytków Krakowa" - ocenił Borysław Czarakcziew, przewodniczący SKOZK.
Reprezentujący komitet podpisał w środę umowę o współpracy m.in. z marszałkiem województwa Witoldem Kozłowskim. Jej celem jest wspomaganie działającej od końca lat 70. pod patronatem prezydenta organizacji.
"Daje to możliwość koordynacji wzajemnych działań, szczególnie jeśli chodzi o programy związane z rewaloryzacją i ochroną zabytków w Krakowie. Ponadto umożliwia naszym beneficjentom, tym, których wspomagamy, skorzystanie ze środków pomocowych, którymi dysponuje marszałek, przeznaczonych z funduszy wojewódzkich i europejskich" - powiedział Czarakcziew.
Doprecyzował, że kierowana przez niego organizacja dysponuje roczną kwotą 30 mln zł z Kancelarii Prezydenta. "Jeśli mówimy o środkach, które mogłyby zostać przeznaczone (na działalność SKOZK) w wyniku podpisanego porozumienia, to nie jesteśmy w stanie jeszcze tego ocenić" - wyjaśnił przewodniczący.
Jak dodał, otwiera to jednak możliwość pozyskania preferencyjnych kredytów o niskim oprocentowaniu, dotowanych w większości z funduszy europejskich. "To dodatkowe wsparcie, które pomoże w większym stopniu odnawiać zabytki i substancje zabytkowe" - ocenił Czarakcziew.
Wskazał, że krakowskie obiekty są istotne nie tylko dla miasta, ale też dla całego dziedzictwa kulturowego Polski i Europy, czego przykładem może być włączenie się komitetu w renowację ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. "Ponad jedna trzecia istniejących w Polsce w tej chwili obiektów zostało wybudowanych przed 1944 r., a na pewno większość tego, co widzimy w samym centrum Krakowa" - przypomniał przewodniczący SKOZK.
"Pamiętajmy, że Kraków swego czasu stał się europejską stolicą kultury, więc tym bardziej zależy nam, żeby zabytki, które z różnych przyczyn są zaniedbane, można było odnawiać" - powiedział marszałek Kozłowski.(PAP)
nak/ pat/