15 tys. osób odwiedziło zakończoną w niedzielę wystawę „Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza” – poinformowało PAP Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP). Żadna inna prezentowana w ostatnich latach w MNP ekspozycja nie cieszyła się takim zainteresowaniem.
Pierwsza w Polsce i w Europie Środkowej monograficzna wystawa dzieł duńskiego artysty prezentowana była w Poznaniu od końca listopada 2021 r. do minionej niedzieli. Ze względu na duże zainteresowanie, pokaz dzieł Hammershoia w Poznaniu przedłużono o dwa tygodnie.
Rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP) Aleksandra Sobocińska poinformowała PAP w środę, że frekwencja była rekordowa, wyniosła 15 tys. osób. Podkreśliła, że takiego zainteresowania wystawą muzeum nie przeżywało od lat.
W ostatnim czasie w MNP szczególnie dużym powodzeniem cieszyła się ubiegłoroczna wystawa "Polska. Siła obrazu", na której prezentowano dzieła m.in. Jana Matejki, Artura Grottgera, Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich oraz Jacka Malczewskiego. Zobaczyło ją przeszło 14 tys. osób.
Zainteresowanie innymi, realizowanymi w ostatnich latach w MNP ekspozycjami sięgało 10-11 tys. osób.
Vilhelm Hammershoi (1864-1916) malował nastrojowe krajobrazy, charakterystyczne wnętrza, realistyczne portrety, miejskie pejzaże. Na pokazywaną w Poznaniu wystawę złożyło się ok. 50 obiektów: obrazy olejne, rysunki, akwarele, fotografie, ukazujące zarówno kluczowe motywy twórczości duńskiego artysty: charakterystyczne wnętrza, puste lub z postacią kobiety, krajobrazy, miejskie pejzaże, portrety oraz akty.
Od marca wystawa dzieł Vilhelma Hammershoia pokazywana będzie w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Ekspozycja powstała we współpracy ze Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, skąd wypożyczone zostały jedne z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł duńskiego mistrza. Prace pochodzą także z innych muzeów i instytucji sztuki, m.in. z Hirschsprung Collection w Kopenhadze, Musée d'Orsay w Paryżu, Nasjonalmuseet w Oslo czy Alte Nationalgalerie w Berlinie. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/