Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający postać Iwony Krugłowskiej ps. Iwa – żołnierza AK i pracownicy Poczty Głównej w Warszawie – przekazała w poniedziałek spółka.
"Dziś mija 80. rocznica powołania Armii Krajowej – największej w czasie II wojny światowej podziemnej organizacji wojskowej w Europie Środkowej, zorganizowanej do walki z niemieckim i sowieckim okupantem" - czytamy w informacji przesłanej PAP.
Jak wyjaśniono, "z tej okazji Poczta Polska wprowadza do obiegu emisję filatelistyczną upamiętniającą postać Iwony Krugłowskiej ps. Iwa – żołnierza AK i pracownicy Poczty Głównej w Warszawie".
Jak poinformowano w komunikacie, "znaczek okolicznościowy z artystycznie koloryzowanym zdjęciem Iwony Krugłowskiej, pochodzącym z archiwum Poczty Polskiej, zostaje wprowadzony do obiegu w nakładzie 135 tys. sztuk". Autorem znaczka jest Jarosław Ochendzan. "W prawym dolnym rogu znaczka umieszczono nazwę emisji +80. rocznica powstania AK+ oraz napis: +POLSKA+, a w prawym górnym rogu oznaczenie wartości znaczka: +3,60 zł+" - napisano.
Prezes Poczty Polskiej S.A. Tomasz Zdzikot zwrócił uwagę, że "tą wyjątkową emisją Poczta Polska włącza się w krajowe obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej, oddając honor jej żołnierzom i ich walce o wolną i suwerenną Polskę". "Symbolem zaangażowania pracowników Poczty w działalność AK jest przedstawiona na znaczku postać Pani Iwony Krugłowskiej – pocztowca i żołnierza. Jej poświęcenie i heroizm, mimo tortur, którym została poddana, a także śmierć z rąk niemieckiego okupanta, zasługują na pamięć i najwyższy szacunek" - ocenił.
W komunikacie przypomniano, że 14 lutego 1942 r., rozkazem Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego, utworzono Armię Krajową (AK) – największą konspiracyjną armię w okupowanej Europie Środkowej. "AK była integralną częścią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, podległą konstytucyjnym władzom państwowym działającym na obczyźnie. Podziemna armia zbroiła się, szkoliła kadry, prowadziła dywersję, wywiad i kontrwywiad, przygotowując kraj do zbrojnego powstania narodowego, które miało oswobodzić Polskę z rąk okupantów" - napisano. Wyjaśniono, że największą operacją militarną AK było Powstanie Warszawskie.
Przypomniano, że w AK służyło ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, a "jednym z nich była Iwona Krugłowska ps. Iwa".
Iwona Krugłowska od 1932 r. była pracownikiem Poczty Głównej w Warszawie.
Jak wyjaśniono, odnalezione w Archiwum Poczty Polskiej teczki osobowe Iwony Krugłowskiej, zawierające osobiste dokumenty, "pozwoliły na +odtworzenie+ życiorysu sprzed wojny oraz przebieg kariery zawodowej na Poczcie. "Podczas okupacji niemieckiej była żołnierzem Służby Zwycięstwa Polski, Związku Walki Zbrojnej a następnie AK przydzielonym do VII Oddziału Finansów i Kontroli Komendy Głównej. Zadaniem tej struktury było szeroko pojęte gromadzenie, dysponowanie i kontrolowanie środków finansowych przepływających przez Armię Krajową oraz organizacja lokali konspiracyjnych" - czytamy w przesłanej informacji.
Przypomniano, że "w czasie okupacji oficjalnie pracowała w +Barze pod bokiem+, gdzie mieścił się także lokal konspiracyjny". Aresztowano ją 18 maja 1944 r. "Torturowana podczas śledztwa, niczego nie ujawniła. Rozstrzelana w ruinach getta warszawskiego (na egzekucję wyniesiona na noszach, gdyż nie mogła poruszać się o własnych siłach). Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Walecznych" - napisano.
Poczta Polska poinformowała, że emisji znaczka w formacie 40,5 x 40,5 mm "towarzyszy, wydana w limitowanej wersji, koperta FDC, czyli koperta wydawana w pierwszym dniu obiegu znaczka". "Widnieje na niej zdjęcie przedstawiające Zgrupowanie Partyzanckie +Ponury+ – wykonane przez anonimowego fotografa z Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK" - napisano.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/