W poniedziałek do nauki wracają uczniowie z pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego, którzy ferie zimowe mieli w tym roku jako ostatni w kraju. Zaczęły się one dla nich 12 lutego.
Wszyscy wracający do nauki uczniowie będę uczyć się stacjonarnie. Od minionego poniedziałku – 20 lutego – zniesiona została nauka zdalna w szkołach dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Obowiązywała od 27 stycznia. Ograniczenie nauki stacjonarnej nie dotyczyło uczniów klas I-IV szkół podstawowych i przedszkolaków.
Dwutygodniowe ferie zimowe w tym roku były w czterech terminach między 15 stycznia a 27 lutego.
Od 15 do 30 stycznia ferie mieli uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego; od 22 stycznia do 6 lutego – z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego; od 29 stycznia do 13 lutego – z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego; od 12 do 27 lutego – z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
Następna przerwa w nauce w szkołach – na Wielkanoc – będzie od 14 do 19 kwietnia.
Na mocy rozporządzenia szefa MEiN od soboty 26 lutego do 30 kwietnia br. na obszarze powiatów bieszczadzkiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, tomaszowskiego i włodawskiego i miast na prawach powiatu Chełma i Przemyśla możliwe jest zawieszenie stacjonarnych zajęć w jednostkach systemu oświaty.
Decyzję taką może podjąć dyrektor publicznej lub niepublicznej jednostki systemu oświaty za zgodą organu prowadzącego tę jednostkę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Zawieszone zajęcia mają realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Gdy nie jest to możliwe, dyrektor jednostki systemu oświaty ustala inny sposób realizowania tych zajęć.
Taką możliwość uzasadniono utrzymującym się szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą.(PAP)
Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Szymon Zdziebłowski
dsr/ szz/ mhr/ joz/