Muzeum Niepodległości (MN) w Warszawie 6 marca zainauguruje Rok mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” na Mazowszu ustanowiony uchwałą sejmiku województwa. Zaplanowano m.in. wernisaż wystawy poświęconej dowódcy Oddziału Wydzielonego WP.
"Podczas inauguracji Roku mjr. Henryka Dobrzańskiego +Hubala+ na Mazowszu w niedzielę o godz. 15 w siedzibie głównej Muzeum, Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, będzie się wernisaż wystawy +Hubal. Henryk Dobrzański 1897–1940+" - napisano w przesłanej PAP informacji.
Wystawa powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem "Hubalowa Rodzina" oraz Henrykiem Sobierajskim, wnukiem majora. "Wśród pamiątek rodzinnych będziemy mogli zobaczyć unikatowe obiekty, m.in. papierośnicę majora, księgę telegramów i listów gratulacyjnych, które państwo Dobrzańscy otrzymali z okazji zawarcia związku małżeńskiego, odznakę kawalerii francuskiej nadaną mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu podczas zawodów konnych w Nicei (1928), sygnet rodowy Dobrzańskich z herbem Leliwa przekazany córce Krysi wraz z listem 1 października 1939 r., medalik, który +Hubal+, miał na szyi w chwili śmierci, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski nadany pośmiertnie Henrykowi Dobrzańskiemu w 2010 r., portret konny rtm. Henryka Dobrzańskiego (Grudziądz 1927)" - czytamy w zapowiedzi wystawy.
Na godz. 16 zaplanowano projekcję filmu fabularnego "Hubal" w reż. Bohdana Poręby (1973).
Patronat honorowy nad wystawą objął marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który zainauguruje Rok majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" na Mazowszu. W wydarzeniu wezmą również udział wnuk majora Henryk Sobierajski oraz prezes Stowarzyszenia "Hubalowa Rodzina" Andrzej Dyszyński.
"Wśród pamiątek rodzinnych będziemy mogli zobaczyć unikatowe obiekty, m.in. papierośnicę majora, księgę telegramów i listów gratulacyjnych, które państwo Dobrzańscy otrzymali z okazji zawarcia związku małżeńskiego, odznakę kawalerii francuskiej nadaną mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu podczas zawodów konnych w Nicei (1928), sygnet rodowy Dobrzańskich z herbem Leliwa przekazany córce Krysi wraz z listem 1 października 1939 r., medalik, który +Hubal+, miał na szyi w chwili śmierci, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski nadany pośmiertnie Henrykowi Dobrzańskiemu w 2010 r., portret konny rtm. Henryka Dobrzańskiego (Grudziądz 1927)" - czytamy w zapowiedzi wystawy.
Przypomniano, że "Henryk Dobrzański, herbu Leliwa, ps. Hubal (1897–1940) – to jedna z najbardziej legendarnych postaci polskiej historii". Był żołnierzem II Brygady Legionów w czasie I wojny światowej, oficerem Wojska Polskiego po 1918 r. "Czynny w sporcie jeździeckim, uczestnik licznych zawodów hippicznych, reprezentant Polski na Olimpiadzie w Amsterdamie (1928 r.)" - napisano.
"W roku 1939, po kapitulacji armii polskiej, nie złożył broni i kontynuował walkę, tworząc Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Jego jednostka odniosła znaczące sukcesy w starciach z Niemcami, m.in. pod Wolą Chodkowską, Huciskiem i Szałasem" - czytamy w informacji MN.
Major Henryk Dobrzański "Hubal" zginął w potyczce z Niemcami 30 kwietnia 1940 r.
"Jego grobu nie odnaleziono po dziś dzień. Tak narodziła się legenda mjr. +Hubala+, żołnierza polskiego walczącego do końca i ginącego na polu walki" - napisano.
Wystawa będzie prezentowana w Muzeum do 27 marca.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/