Od poniedziałku w holu głównym Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie) można oglądać wystawę pt. „Ukraina. Wojna Niezadeklarowana” fotoreportera Ołeksandra Kłymenki – poinformowało biuro prasowe Collegium Polonicum w Słubicach.
Na 30 planszach ekspozycji znajdują się fotografie dokumentujące działania wojenne w Debalcewie, Peskach i Słowiańsku w latach 2014-2015. Fotografie przedstawiają walkę żołnierzy Gwardii Narodowej oraz regularnej armii Ukrainy z prorosyjskimi bojówkarzami oraz życie ludzi, których domostwa stały się polem bitwy. Jak wskazuje sam autor zdjęć, każde ujęcie jest wyjątkowe i przedstawia inną historię. Zdjęcia obrazują jak wyglądały miejsca, w których toczyła się wojna, codzienne życie ludzi, których domy stały na linii frontu czy twarze żołnierzy biorący udział w walkach.
Jak przekazano w komunikacie, wg danych ONZ w "niezadeklarowanej wojnie" na wschodzie Ukrainy zginęło prawie sześć tys. osób, około 15 tys. zostało rannych, a blisko 2 mln zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Wojna w latach 2014-2015 – tak jak i obecna – miała katastrofalny wpływ na gospodarkę Ukrainy. Wtedy także obiektem ataków były wsie, szpitale, szkoły i przedszkola.
Urodzony w 1960 r. Ołeksandr Kłymenko po dwuletniej służbie wojskowej, w 1986 r. ukończył wydział dziennikarstwa Kijowskiego Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki. Jest fotoreporterem z wieloletnim doświadczeniem. Relacjonował największe konflikty zbrojne ostatnich lat na Bliskim Wschodzie i Afryce. Na co dzień pracuje w gazecie "Głos Ukrainy".
Collegium Polonicum prezentuje wystawę w duchu solidarności ze studentami i studentkami, znajomymi i przyjaciółmi z Ukrainy, w obliczu tragedii, jakiej doświadczają od 24 lutego br., kiedy to Rosja napadła na ich kraj.
Jak wskazała z-ca dyr. administracyjnego Collegium Polonicum w Słubicach Agnieszka Brończyk, wystawa to także głos sprzeciwu wobec tragedii Ukraińców. "Nie pozwólmy, by zobojętnieć, przyzwyczaić się i przejść do normalnego życia. Bądźmy widoczni, głośni i nieustannie solidarni. Wiara i prawda muszą zwyciężyć!" – podkreśliła Brończyk.
W ramach różnego rodzaju działań wsparcia dla Ukrainy w Collegium Polonicum został zorganizowany punkt porad dla wszystkich uchodźców wojennych. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ aszw/