Konferencję online poświęconą losowi kobiet w trakcie II wojny ze szczególnym uwzględnieniem niemieckich obozów przygotowało centrum edukacyjne w Muzeum Auschwitz. W marcu przypada 80. rocznica deportacji pierwszych kobiet do Auschwitz – podało muzeum.
„Przywracanie pamięci o tych, którzy zginęli, ale również czerpanie ze świadectw tych, którzy ocaleli, jest najlepszym sposobem zwalczania mechanizmów prowadzących do zbrodni. W tym kontekście zgłębianie doświadczenia kobiet jest kluczowe. Ich głos powinien jasno wybrzmieć. Nie jako opozycja do głosu męskiego, ale jako kolejna perspektywa na tę niezwykle skomplikowaną historię” – powiedziała Anna Stańczyk, koordynatorka konferencji w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Konferencja „Ja widziałam rzeczy nieziemskie” odbędzie się 24 marca w trybie zdalnym. Będzie tłumaczona symultanicznie na języki: angielski, rosyjski, ukraiński oraz - po raz pierwszy w historii muzeum - na polski język migowy.
W programie znalazły się dyskusje panelowe poświęcone losom kobiet podczas wojny oraz w niemieckich obozach. Wśród panelistek będą m.in. Zoe Waxman z Uniwersytetu w Oksfordzie, Irina Szczerbakowa ze stowarzyszenia Memoriał, a także Monika Rudaś-Grodzka z Polskiej Akademii Nauk. Całość zwieńczy rozmowa z ocalałą z Auschwitz Anitą Lasker-Wallfisch, wiolonczelistką, która była członkinią obozowej orkiestry.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Trzeba się jednak zarejestrować. Formularze dostępne są na stronie Muzeum Auschwitz.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów.
Obóz kobiecy został utworzony w marcu 1942 r. Przez prawie trzy lata jego funkcjonowania – najpierw w obozie Auschwitz I, a od sierpnia 1942 r. w Auschwitz II-Birkenau – przeszło przez niego ok. 131 tys. więźniarek, w większości Żydówek z różnych krajów okupowanych przez Niemcy, a także Polek, Romek i Sinti oraz kobiet z kilku innych państw.
Wraz z rozwojem polityki eksterminacji Auschwitz stał się również ostatnim przystankiem dla setek tysięcy kobiet żydowskich wysyłanych do komór gazowych. „W trakcie selekcji przeprowadzanych na rampie przez lekarzy SS tylko te, które były młode i silne miały szansę na rejestrację w obozie. Wiele z nich nie chcąc się oddzielić od swoich dzieci nieświadomie skazywało się na śmierć” – podało muzeum.
Słowa „Ja widziałam rzeczy nieziemskie” wypowiedziała ocalała z Auschwitz Eugenia Adler w jednej ze swoich powojennych relacji.
W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/