Pokaz filmu "Powrót do ziemi obiecanej", muzyczny spektakl o Łodzi oraz zwiedzanie Pałacu Poznańskich z przewodnikiem - to atrakcje niedzielnych obchodów 180. rocznicy urodzin jednego z największych łódzkich fabrykantów Izraela Poznańskiego, przygotowane przez Muzeum Miasta Łodzi.
Wydarzenia szczególnie kierowane są do seniorów w ramach programu Kultura 60+. Wstęp na nie jest wolny - poinformowała PAP Matylda Cygan z Muzeum Miasta Łodzi.
Obchody 180. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego rozpocznie w południe pokaz filmu Jacka Schmidta "Powrót do ziemi obiecanej". Obraz jest dokumentalną relacją spotkania rodu Poznańskich, które odbyło się w październiku 2010 roku w dawnym pałacu rodziny, w którym mieści się obecnie Muzeum Miasta Łodzi.
Poznański zbudował prawdziwe imperium włókiennicze - z końcem XIX wieku na rozległy kompleks przemysłowo-mieszkalny składały się: pałac z ogrodem, zabudowania fabryczne z własną bocznicą kolejową, osiedle mieszkalne dla pracowników oraz szkoła, szpital, straż pożarna i sklepy. W ciągu niespełna pół wieku pomnożył majątek o wartości ponad 2 tys. rubli do 11 milionów rubli.
"Wypowiedzi potomków Poznańskiego umieszczone w filmie oddają ich wrażenia i emocje związane z sentymentalną podróżą do źródeł" - dodała Cygan.
Po projekcji zaprezentowany zostanie muzyczny spektakl "Z marzeń i snów" w wykonaniu Łódzkiego Teatru Piosenki "Żagiel" pod kierownictwem Michała Wieczorka, któremu towarzyszyć będzie zespół muzyczny "Nastroje". Spektakl to muzyczna opowieść przedstawiająca historię Łodzi, jako miasta, które narodziło się nagle i w sposób niezwykle spektakularny rozwinęło się w wielką przemysłową metropolię właśnie dzięki tytułowym marzeniom o lepszym życiu. W ramach niedzielnej imprezy zaplanowano też zwiedzanie dawnej siedziby rodu Poznańskich.
Izrael Poznański był twórcą jednego z większych przedsiębiorstw bawełnianych w Europie Środkowo-Wschodniej. Urodził się w 1833 roku; był najmłodszym synem Kalmana Poznańskiego, pochodzącego z Kujaw żydowskiego kramarza, farbiarza i kupca, który przybył do Łodzi w 1834 roku na fali przemysłowej imigracji.
Po odziedziczeniu rodzinnego majątku Izrael Poznański rozszerzył działalność handlową, podejmując jednocześnie produkcję tkanin w systemie nakładczym. Na początku lat 70. XIX wieku intensywnie rozbudował przedsiębiorstwo.
Zbudował prawdziwe imperium włókiennicze - z końcem XIX wieku na rozległy kompleks przemysłowo-mieszkalny składały się: pałac z ogrodem, zabudowania fabryczne z własną bocznicą kolejową, osiedle mieszkalne dla pracowników oraz szkoła, szpital, straż pożarna i sklepy. W ciągu niespełna pół wieku pomnożył majątek o wartości ponad 2 tys. rubli do 11 milionów rubli.
Izrael Poznański zmarł w kwietniu 1900 roku; został pochowany w rodzinnym mauzoleum na cmentarzu żydowskim przy ulicy Brackiej w Łodzi.
W dawnym Pałacu Poznańskich - jednym z najbardziej efektownych budynków Łodzi - od 1975 roku mieści się Muzeum - obecnie - Miasta Łodzi. Na terenie dawnego imperium tekstylnego od 2006 roku działa centrum kulturalno-handlowo-rozrywkowe Manufaktura - powstałe w wyniku realizacji jednego z największych w Europie projektów rewitalizacji XIX-wiecznych obiektów pofabrycznych. Na powierzchni kilkudziesięciu hektarów działają tu m.in.: hipermarkety, galeria handlowa, restauracje, puby, kina, muzea i hotel. Powstał również rynek z fontanną o łącznej powierzchni 3 ha. (PAP)
szu/ abe/