W środę w Radomiu odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w niedzielę emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji radomskiej bpa Adama Odzimka. „Żył zgodnie ze swoim zawołaniem biskupim +Aby wiara i miłość były mocne+” – mówił w homilii o zmarłym biskupie abp Wacław Depo.
Metropolita częstochowski przewodniczył mszy św. pogrzebowej, która obyła się w środę w radomskiej katedrze. Liturgię koncelebrowało ok. 200 księży i 20 biskupów.
Abp Depo, wspominając zmarłego jako biskupa i wykładowcę Nowego Testamentu i Teologii Biblijnej, nawiązał do jego biskupiego zawołania "Aby wiara i miłość były mocne". "Biskup Adam uczył nas, że chrześcijanin idący z wiarą i miłością za Chrystusem widzi więcej i głębiej, uczy się nowej interpretacji zdarzeń, świata i siebie samego wobec wyższego sensu" – podkreślił abp Depo.
Biskup radomski Marek Solarczyk podziękował wszystkim, którzy w ostatnim czasie wspierali i troszczyli się o bp. Odzimka; zmarły biskup zmagał się z długotrwałą chorobą nowotworową. Ordynariusz diecezji radomskiej wyraził też wdzięczność wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach żałobnym. Na mszy św. żałobnej obecni byli samorządowcy i politycy, przedstawiciele środowisk sportowych, oświatowych i kulturalnych.
Bp Adam Odzimek został pochowany w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu parafialnym przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Zmarł w nocy 13 marca. Miał 77 lat.
Bp Adam Odzimek urodził się 7 października 1944 r. w Radomiu. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Syrokomli w Radomiu wstąpił w 1962 r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W 1964 r., na początku trzeciego roku formacji seminaryjnej, został wcielony przez władze komunistyczne do zasadniczej służby wojskowej. Odbywał ją początkowo w Gubinie, a następnie w Opolu. Po zakończeniu służby wojskowej wrócił do seminarium. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1969 r. w katedrze sandomierskiej z rąk bp. Piotra Gołębiowskiego, administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej. W kolejnych latach pracował w parafiach: Bardzice (Mazowieckie), Szewna (Świętokrzyskie), Białaczów (Łódzkie) i w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie).
W 1974 r. ukończył magisterskie studia biblijne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1978 r. uzyskał tytuł doktora teologii w zakresie nauk biblijnych. W tym samym roku został mianowany wykładowcą Nowego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. W latach 1980-1983 studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat z Pisma Świętego.
3 kwietnia 1985 r. święty Jan Paweł II mianował ks. dra Odzimka biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej, w której w latach 1985-1992 pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji. Sakrę biskupią otrzymał 12 maja 1985 r. z rąk kard. Józefa Glempa w konkatedrze radomskiej. Były to pierwsze święcenia biskupie w Radomiu.
W latach osiemdziesiątych bp Odzimek zainicjował w Radomiu spotkania biblijne, które odbywały się w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia. W 1986 r. został prałatem archidiakonem Kapituły Katedralnej w Sandomierzu. Od 1986 r. był dziekanem Kapituły Konkatedralnej św. Kazimierza w Radomiu (od 1992 r. katedralnej).
W latach 1988-1998 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski do Spraw Trzeźwości. Jedną z jego ówczesnych inicjatyw była coroczna piesza pielgrzymka w intencji trzeźwości do Niepokalanowa.
Decyzją Jana Pawła II z 25 marca 1992 r. został ustanowiony biskupem pomocniczym nowo powstałej diecezji radomskiej. Jako biskup pomocniczy i wikariusz generalny wspierał w posłudze kolejnych biskupów: bp. Edwarda Materskiego, bp. Jana Chrapka, bp. Zygmunta Zimowskiego i bp. Henryka Tomasika. Wykładał przedmioty biblijne w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, jak też w Radomskim Instytucie Teologicznym przy Wydziale Teologii KUL, a następnie na Wydziale Teologicznym UKSW w Radomiu.
W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, 7 października 2019 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ mhr/