Twórca „Sonaty” Bartosz Blaschke został laureatem ubiegłorocznej Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” za najlepszy debiut reżyserski – podało we wtorek Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbędzie się 28 marca w Warszawie.
Jak podkreślił Bartosz Blaschke, "dbałość o autentyzm, czułość w patrzeniu na człowieka, szacunek do warsztatu to cechy twórczości Janusza Morgensterna", które są mu szczególnie bliskie. "Mam nadzieję, że ten debiut nie stanie się incydentem w moim życiorysie, tylko początkiem reżyserskiej drogi. Ta szczególna nagroda świadczy o tym, że nie tylko ja na to liczę. A to zobowiązuje. Także będę robić wszystko co w mojej mocy, żeby spełnić pokładane we mnie oczekiwania" - zapewnił, cytowany w komunikacie.
SFP przypomniało, że Blaschke jest reżyserem i scenarzystą, absolwentem Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Na początku marca do kin wszedł jego pełnometrażowy debiut fabularny "Sonata". Historia uzdolnionego muzycznie chłopca, u którego błędnie zdiagnozowano autyzm, została doceniona nagrodą publiczności podczas ubiegłorocznego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zapewniła także grającemu główną rolę Michałowi Sikorskiemu nagrodę za najlepszy debiut aktorski.
Janusz Morgenstern - przez przyjaciół zwany "Kubą" - był jednym z najwybitniejszych polskich ludzi kina. Wyreżyserował m.in. "Do widzenia, do jutra", "Trzeba zabić tę miłość", "Jowitę", "Żółty szalik" oraz seriale "Stawka większa niż życie", "Kolumbowie", "Polskie drogi". Pierwsze zawodowe kroki stawiał na planie m.in. filmów Andrzeja Wajdy "Kanał" (1956 - współpraca reżyserska) oraz "Popiół i diament" (1958 - drugi reżyser). Morgenstern był również producentem filmowym. Kierował Studiem Filmowym Perspektywa w Warszawie.
Nagroda im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" to przyznawane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich wyróżnienie za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość "posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość". Kapitule nagrody przewodniczy wdowa po Morgensternie Krystyna Cierniak-Morgenstern. Fundatorem nagrody pieniężnej w wysokości 30 tys. zł jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w poniedziałek 28 marca w warszawskim Kinie Kultura. Organizatorami gali są Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ pat/