W Łowiczu (woj. łódzkie) odbyły się główne kościelne uroczystości z okazji 30-lecia erygowania diecezji. Nasze świętowanie będzie miało sens tylko wtedy, kiedy złączy nas w jeszcze silniejszy sposób z Jezusem Chrystusem – powiedział prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.
W uroczystościach jubileuszowych w Łowiczu, połączonych z ponownym złożeniem w krypcie miejscowej bazyliki katedralnej szczątków ośmiu prymasów Polski, uczestniczyli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak, a także nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył mszy świętej.
W katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu prymas Polski abp Wojciech Polak, cytując ordynariusza łowickiego bpa Andrzeja Dziubę, powiedział w homilii, że "poznawanie naszej historii i roli Kościoła, jaką odegrał w dziejach ojczyzny, ma nam pozwolić bardziej świadomie, z większą odwagą świadczyć o Chrystusie".
"Nasze świętowanie będzie miało sens tylko wtedy, kiedy złączy nas w jeszcze silniejszy sposób z Jezusem Chrystusem" – zaznaczył.
Prymas akcentował w homilii rolę Kościoła łowickiego, nie tylko jako diecezji, przez ostatnie 30 lat, ale przez wieki, jako ważnego ośrodka polityczno-społeczno-kulturalnego na mapie kraju.
"Tradycja wyłania się z bogatych dziejów wiary tutejszego ludu"– wskazał.
Do tradycji i obecnej roli Kościoła łowickiego nawiązał także nuncjusz apostolski w Polsce.
"Oto dzisiaj nowe łączy się ze starym. Tradycja łączy się ze współczesnością, która przynosi także trudne chwile. Jesteśmy czynem z uchodźcami z Ukrainy – powiedział podczas mszy świętej abp Salvatore Pennacchio.
Po mszy w kryptach, po remoncie podziemi, złożone zostały doczesne szczątki ośmiu prymasów Polski. Groby czterech prymasów są w podziemiach prezbiterium.
"Historia, także ta, której dzisiaj dotykamy, przez ten ponowny pochówek, przypomina, że Kościół łowicki wyrósł z wielowiekowej tradycji, samo dogodne położenie topograficzne Łowicza sprawiło, że właśnie tutaj prymasi najczęściej mieszkali – przypomniał obecny prymas Polski abp Wojciech Polak.
Podczas uroczystości zostały odczytane listy od prezydenta RP Andrzeja Dudy i od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym dziękowali oni wiernym i duchowieństwu diecezji łowickiej za kultywowanie tradycji i głoszenie wartości chrześcijańskich.
Diecezję łowicką powołał 25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus". Diecezja podlega metropolii łódzkiej. Liczy prawie 600 tys. wiernych, a poza Łowiczem obejmuje m.in. Kutno, Skierniewice, Rawę Mazowiecką, Łęczycę i Głowno w woj. łódzkim oraz Żyrardów, a także Sochaczew w woj. mazowieckim.
Administracja kościelna diecezji podzielona jest na 167 parafii w 21 dekanatach. W diecezji pracuje ponad 400 księży i prawie 400 osób zakonnych, a główną świątynią jest bazylika katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu.
Od powołania diecezji w 1992 r. jej ordynariuszem był biskup Alojzy Orszulik (1928 – 2019). Od 2004 r. funkcję tę pełni biskup Andrzej Dziuba.
Łowicz – na co wskazują hierarchowie kościelni i historycy – był przez lata siedzibą prymasów Polski, a zatem faktycznie drugą stolicą kraju, bo prymas podczas bezkrólewia był interreksem, czyli faktycznym władcą. W XVI i XVII w. Łowicz nazywano Wawelem Mazowsza. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ joz/