Wystawę zatytułowaną „trzysta diabłów zjadłeś…”, na której znalazły się prace Małgorzaty Mirgi-Tas i Katarzyny Depty-Garpich, można od piątku oglądać w Muzeum Tatrzańskim - Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem.
Artystki umiejscawiają swój projekt w kontekście współczesnego Zakopanego, miasta, które jak mówią „miejscami przypomina lunapark, wieczny karnawał”. Tematem przewodnim wystawy jest niedźwiedź – jeden z symboli zakopiańskich Krupówek.
Wielkoformatowe, kolorowe tkaniny Małgorzaty Mirgi-Tas nawiązują do wzajemnych relacji między ludźmi, a dzikimi zwierzętami. W pracach artystki niedźwiedzie są ukazane jako nierozłączna część dawnego życia społeczności romskiej.
„Niedźwiedź jest silnie związany z kulturą romską. Często oswojony niedźwiedź towarzyszył cygańskim taborom i był częścią ich życia, dlatego na prezentowanych przeze mnie tkaninach znajdują się właśnie wizerunki niedźwiedzi” – mówiła Mirga-Tas. Prace tej artystki będą prezentowane na tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji.
Artystka Katarzyna Depta-Garapich wyjaśniła, że projekt narodził się właściwie w atmosferze żartu, podczas filozoficznych rozważań dotyczących „ciężkich losów artysty w dzisiejszym świecie”.
„Wówczas padła myśl, że najlepiej zarabia niedźwiedź na Krupówkach. Z tego żartu narodził się projekt skupiony wokół postaci sławnego niedźwiedzia. Same uszyłyśmy stroje białego misia, ale poszłyśmy na Krupówki, ale do lasu. Ten symbol Krupówek jest dla nas symbolem przesadnego kiczu” – wyjaśniła Depta-Garapich, która na wystawie prezentuje archiwalne fotografie z wkomponowanymi wizerunkami białego niedźwiedzia. Artystka używa postaci niedźwiedzia jako metafory stanów przejściowych pomiędzy dzieciństwem a dorosłością oraz radzenia sobie z poczuciem straty.
Tytuł wystawy „trzysta diabłów zjadłeś…” nawiązuje do opisanej przez Stanisława Witkiewicza opowieści o polowaniu na niedźwiedzia w Tatrach, które zakończyło się szczęśliwie dla zwierzęcia. Witkiewicz pisał, że niedźwiedziowi, który potrafił przechytrzyć kłusowników, w ludowej tradycji przypisywano nadprzyrodzone moce, silniejsze niż „trzysta diabłów”.
W przestrzeni Galerii Władysława Hasiora można także oglądać krótkie filmy przedstawiające zapis akcji performatywnej obu artystek. Wystawę będzie można zwiedzać do 19 czerwca.(PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ aszw/