Pisanki barwione różnymi technikami i palmy zrobione według wzorów wileńskich będzie można kupić w sobotę podczas wielkanocnego kiermaszu w Muzeum Etnograficznym. Dochód ze sprzedaży wielkanocnych ozdób zostanie przekazany na rzecz Związku Ukraińców w Polsce.
Kiermasz wielkanocny jest coroczną tradycją wrocławskiego Muzeum Etnograficznego i odbywa się zawsze w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową.
W trakcie kiermaszu będzie można zakupić m.in. palmy zrobione według wzorów wileńskich, czyli wyplatane z suszonych i barwionych traw, ziół i kwiatów.
Dostępne będą także wielobarwne pisanki wykonane techniką batikową – najstarszą techniką zdobienia jajek, a także „wydrapywanki” (jajka zdobione techniką rytowniczą), „oklejanki” (oklejane rdzeniem sitowia czy skrawkami włóczek), „nalepianki” (ozdobione miniaturowymi wycinankami) i jajka stanowiące przykład nowoczesnego zdobienia.
W tym roku do wydarzenia dołączą dzieci z Ukrainy, które wraz z rodzicami przygotują stroiki, palmy i pisanki. Dochód ze sprzedaży wielkanocnych ozdób zostanie przekazany na rzecz Związku Ukraińców w Polsce, a akcja odbywa się w ramach Programu Integracyjnego „Razem we Wrocławiu” 2022–2023.
Kiermasz poprzedziła zakończona w czwartek wystawa „Pisanki i palmy wielkanocne” popularyzująca i dokumentująca pisankarstwo na terenie Dolnego Śląska. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ pat/