Piknik na Małym Rynku w Dniu Flagi – 2 maja, a w święto Konstytucji 3 maja defilada pojazdów reprezentacyjnych, służb mundurowych i formacji konnych na pl. Matejki – to niektóre punkty krakowskiego programu świąt, które po dwóch latach pandemii mogą być obchodzone w rozszerzonej formule.
„Zawsze czekamy na ten moment, gdy będziemy się mogli spotkać 2 i 3 maja podczas wydarzeń towarzyszących obchodom Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. W tym roku, po dwóch latach pandemii, będziemy mogli świętować w rozszerzonej formule. Serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan i gości na poniedziałkowy piknik pod znakiem Biało-Czerwonej oraz na wtorkowe obchody rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja” – zachęcał wojewoda małopolski Łukasz Kmita na czwartkowym briefingu prasowym.
2 maja, w Dniu Flagi, na Małym Rynku w Krakowie, w godz. od 12 do 15, odbędzie się piknik „Tak smakuje małopolska Biało-Czerwona. Przyjdź po flagę”. Znajdą się tu stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich z Małopolski, a także stoiska z rękodziełem i ozdobami. Poczęstunki dla gości przygotują gminy Ochotnica Dolna, Stryszów, Zakliczyn, Łącko, Korzenna, Szerzyny, Zielonki, Kościelisko. Na dzieci czekają warsztaty malowania twarzy. Będzie można zrobić własną flagę. W programie znajdą się także występy artystyczne, przygotowane przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Gminy Gołcza, kapelę góralską dziewczęcą „Spod Gorca” działająca przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej, kapelę Janczowioki i dzieci z gminy Korzenna, a także Jurajską Kapelę Folklorystyczną oraz Mateusza Mijalę. Swoje stoisko informacyjno-promocyjne ma mieć krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Podczas pikniku rozdanych zostanie 2 tys. flag.
Obchody 3 Maja rozpoczną się rano złożeniem kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. Następnie, o godz. 10, w katedrze wawelskiej odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przy Krzyżu Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego. Potem na pl. Matejki, gdzie jest Grób Nieznanego Żołnierza, odbędzie się m.in. uroczysta zmiana warty oraz odczytanie apelu pamięci. Tutaj też wojewoda małopolski wręczy odznaczenia państwowe i akty nabycia obywatelstwa polskiego. Uroczystości zakończy defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych.
„Bądźmy dumni z naszej historii, z wielkiego dzieła naszych przodków, jakim była Konstytucja 3 Maja. Niech uroczysta defilada, która towarzyszy obchodom, będzie też okazją do wyrażenia dumy z naszych służb, które zawsze stoją na wysokości zadania. Bądźmy razem – zarówno 2, jak i 3 maja” – zachęcał do świętowania Łukasz Kmita.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/