W Rzymie zorganizowano Dzień Polonii i Polaków za granicą w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa. Miejscem cyklu imprez jest prestiżowa placówka kulturalna w Wiecznym Mieście – Narodowe Muzeum Etruskie w Villa Giulia. Wydarzenie to zainaugurowała wystawa poświęcona pisarzowi Gustawowi Herlingowi- Grudzińskiemu.
Wystawa "Gustaw Herling-Grudziński. Portret epoki" została otwarta w znajdującej się na terenie kompleksu muzealnego Villa Poniatowski. To jedna z najpiękniejszych rezydencji w stolicy Włoch, która należała do bratanka ostatniego króla Polski - księcia Stanisława Poniatowskiego (1754-1833), właściciela światowej sławy kolekcji dzieł sztuki.
W konferencji na temat Herlinga-Grudzińskiego, który przez kilkadziesiąt lat po wojnie mieszkał w Neapolu, uczestniczyli: ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, córka pisarza Marta Herling z Włoskiego Instytutu Studiów Historycznych, Alessandro Ajres z Uniwersytetu w Turynie i Bari, Krystyna Jaworska z Uniwersytetu w Turynie.
Obecni byli uczniowie polskiej szkoły w Rzymie i przedstawiciele Polonii. Debatę prowadził Paolo Morawski z Fundacji Rzymskiej im. Margrabiny Umiastowskiej.
Kolejne punkty sobotnich obchodów to zwiedzanie Villi Poniatowski, uważanej za jedną z pereł architektury, a także koncert polsko-włoskiego zespołu muzyki dawnej Giardino di Delizie - "Echa dawnych czasów. Polscy muzycy na dworze Wazów".
Polonijne święto zorganizowała Ambasada RP we Włoszech z Instytutem Polskim w Rzymie.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ tebe/