To jest impreza, którą bardzo lubi publiczność. Tysiące Polaków uczestniczy w Nocy Muzeów – powiedział w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. „Cieszymy się, że ludzie lubią kulturę i muzea. Nie mamy problemów z frekwencją” – zaznaczył.
W sobotę, po raz kolejny, odbędzie się Europejska Noc Muzeów. W tę wyjątkową noc w całej Polsce otworzą się dla zwiedzających drzwi muzeów, instytucji kulturalnych i publicznych, a także uczelni, instytutów naukowych i centrów nauki.
"To jest impreza, którą bardzo lubi publiczność. Tysiące Polaków uczestniczy w Nocy Muzeów" - podkreślił wicepremier Gliński.
Zaznaczył, że podczas wydarzenia otwierają się dla zwiedzających nie tylko muzea, galerie, teatry, ale także przeróżne instytucje.
Zwrócił uwagę m.in. na ofertę przygotowaną przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" w Karolinie, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie oraz Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.
Przypomniał, że w Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć m.in. wystawę czasową "Chagall", na której prezentowany jest unikatowy w skali kraju zbiór 14 kolorowych prac Marca Chagalla (1887–1985), pochodzący z dojrzałego okresu twórczości artysty, zakupionych na międzynarodowej aukcji dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Tych imprez jest setki. Na stronach internetowych - MKiDN, ale także poszczególnych instytucji, można zapoznać się z tą ofertą. Wstęp jest za darmo" - przekazał minister kultury.
W stolicy specjalną ofertę przygotowało ponad 200 placówek. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Biuro Programu "Niepodległa" organizują Romantyczną Noc Muzeów.
Przed siedzibą ministerstwa w sobotę już od godz. 15 będzie działał Wirtualny Teatr Historii. Pokazy produkcji zrealizowanych w technice wirtualnej rzeczywistości będą się odbywać w specjalnych namiotach, a obejrzeć będzie można znane już filmy: "Dża-Dża", "Kartka z Powstania" i "Wiktoria 1920" oraz przedpremierowy pokaz "Podwodnej misji", opowiadającej historię polskiego transatlantyku MS Piłsudski i misji badającej jego wrak. Kto nie zdąży obejrzeć tych produkcji podczas Nocy Muzeów, będzie mógł to zrobić także w niedzielę 15 maja, między godziną 11 a 18, również na dziedzińcu MKiDN.
Wicepremier Gliński przekazał, że także od godz. 15 do 23.30 w strefie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 będą przygotowane atrakcje adresowane do najmłodszych czytelników i ich rodziców.
Na dziedzińcu MKiDN przez cały dzień można oglądać wystawę plenerową prezentującą twórczość ukraińskiej artystki ludowej Marii Prymaczenko. Jej pełne ludowej ornamentyki prace przedstawiają niesłychanie barwny, pełen fantazji świat, zapełniony dziwnymi stworami, zwierzętami, motywami roślinnymi, a także baśniowo ujętymi scenami z życia.
Minister kultury zapowiedział, że zwieńczeniem Nocy Muzeów na dziedzińcu MKiDN będzie specjalny koncert pod kierownictwem muzycznym Jana Stokłosy, podczas którego będzie można usłyszeć m.in. kompozycje Stanisława Moniuszki, Jerzego Wasowskiego, Andrzeja Korzyńskiego i Czesława Niemena oraz najpiękniejsze wiersze nie tylko o miłości do tekstów m.in. Jeremiego Przybory, Adama Asnyka, Kazimiery Iłłakowiczówny i Cypriana Kamila Norwida w interpretacjach Olgi Szomańskiej, Mateusza Ziółki, Janusza Radka i Łukasza Drapały. Koncert rozpocznie się o godz. 20.30 a zakończy o 23.30.
Do godziny 23 otwarta będzie również galeria Narodowego Centrum Kultury Kordegarda.
Zachęcając do udziału w Nocy Muzeów na dziedzińcu MKiDN wicepremier Gliński powiedział: "Przechodząc Krakowskim Przedmieściem można także wstępować do wielu innych instytucji, które są otwarte i prezentują to, co warszawiacy, turyści i zwiedzający bardzo lubią".
"Cieszymy się, że ludzie lubią kulturę i muzea. My nie mamy problemów z frekwencją. Przed pandemią polskie muzea odwiedziło 40 mln ludzi. Myślę, że szybko to nadrobimy i przegonimy. Budowane są nowe instytucje, one są ciekawe, atrakcyjne" - podkreślił.
Wskazał, że "muzea mają przecież bardzo ważny walor edukacyjny, poznawczy". "Oprócz rozrywki, odpoczynku, spędzania czasu razem w gronie rodzinnym, znajomych, przyjaciół można się także czegoś ciekawego dowiedzieć" - przypomniał wicepremier Gliński.
Bogatą ofertę na Noc Muzeów przygotowały także instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN na terenie całego kraju. Można się z nimi zapoznać na stronie: https://www.gov.pl/web/kultura/romantyczna-noc-muzeow-na-dziedzincu-mkidn. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/