Ignacy Gogolewski był pewnym łącznikiem między wielkim teatrem XIX wieku a współczesnym, może dlatego pozostaje symbolem romantyzmu w teatrze. Był człowiekiem niezwykle ambitnym, poszukującym – wspomina w rozmowie z PAP piosenkarka, aktorka Joanna Rawik.
Ignacy Gogolewski, aktor teatralny i filmowy, reżyser i scenarzysta, zmarł w wieku 90 lat.
Związana z nim niegdyś Joanna Rawik powiedziała PAP, że jeszcze jako studentka pierwszego roku Studium Teatralnego Ireny i Tadeusza Byrskich miała szczęście widzieć go w słynnej inscenizacji "Dziadów" w reżyserii Aleksandra Bardiniego w 1955 roku. To wtedy Ignacy Gogolewski zwrócił na siebie uwagę krytyków rolą Gustawa-Konrada.
"To było pierwsze wystawienie +Dziadów+ po wojnie. On był wtedy rewelacyjny. Zdążyłam go jeszcze zobaczyć w +Miesiącu na wsi+, gdzie grał z Niną Andrycz rolę studenta" - powiedziała artystka.
Jak wspominała, po czasie spotkali się na pierwszych próbach kabaretu Pod Egidą Jana Pietrzaka. Choć wycofali się z kabaretu, ze sobą związali się na kilka lat. Mimo rozstania, zaznaczyła Rawik, byli w ogromnej przyjaźni do ostatnich momentów.
"Ignacy był człowiekiem niezwykle ambitnym, bardzo poszukującym, bardzo pracowitym" - podkreśliła artystka. Dodała, że w 1969 roku to on wyreżyserował jej utwór "Romantyczność", który można podziwiać do dziś na nagraniach np. z festiwalu w Opolu.
Śmierć Ignacego Gogolewskiego, jak zauważyła Rawik, to wielka strata dla polskiej sceny i niegdysiejszego Teatru Telewizji. "Ignacy tym, co robił, był pewnym łącznikiem miedzy wielkim teatrem XIX wieku a współczesnym. Na tym polegał ogrom jego sztuki, że potrafił to połączyć. Może dlatego pozostaje takim symbolem romantyzmu w teatrze" - oceniła.
Ignacy Gogolewski urodził się 17 czerwca 1931 r. w Ciechanowie. W 1953 r. ukończył wydział aktorski warszawskiej PWST i wkrótce został zaangażowany do Teatru Polskiego w Warszawie. Występował też na deskach stołecznego Teatru Dramatycznego, Współczesnego i Narodowego. Kierował Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie.
Osobny rozdział jego pracy zawodowej stanowią role filmowe. Występował m.in. w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" Jerzego Zarzyckiego, "Trudnej miłości" Stanisława Różewicza, "Hrabinie Cosel" Jerzego Antczaka, "Jowicie" Janusza Morgensterna. Najgłębiej jednak zapadł w pamięć widzów jako Antek Boryna z telewizyjnego serialu "Chłopi".
Gogolewski to również laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in.: Splendora Splendorów, Wielkiej Nagrody Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", Mistrza Mowy Polskiej. W 2000 r. otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za kreację Szarma w "Operetce" Witolda Gombrowicza w reż. Jerzego Grzegorzewskiego w stołecznym Teatrze Narodowym. Został uhonorowany, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".(PAP)
autorka: Agnieszka Ziemska
agzi/ drag/