Księga kondolencyjna dla wszystkich, którzy swoim wpisem chcą pożegnać zmarłego w niedzielę wybitnego aktora Jerzego Trelę, została wyłożona w poniedziałek w siedzibie krakowskiego magistratu. Pierwszy wpis złożył prezydent miasta Jacek Majchrowski.
„Głęboko poruszeni żegnamy naszego nieodżałowanego Mistrza – fundament współczesnych scen krakowskich, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów w najnowszej historii teatru. Zawsze serdecznego profesora, uwielbianego wychowawcę i oddanego mentora nowych pokoleń adeptów sztuki scenicznej, wzór i inspirację dla artystów” - napisał w księdze prezydent Krakowa.
Jak zaznaczył Majchrowski, Kraków zawdzięcza Jerzemu Treli swój teatralny rozkwit. „Na deskach STU, Rozmaitości i Starego Teatru Jerzy Trela nieprzerwanie, każdym swoim spektaklem uchylał przed nami – wierną widownią – rąbka Absolutu. Musimy pożegnać dziś przewodnika, który od wielu dekad zabierał nas w niezwykłe sceniczne podróże” - wskazał prezydent.
„To dla nas bardzo trudne rozstanie. Ale bądźmy wdzięczni, że przez tyle lat dane nam było cieszyć się obecnością tak wyjątkowego artysty i cudownego człowieka(...)” - zakończył Majchrowski.
Księga kondolencyjna jest dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.00 do dnia pogrzebu w głównej siedzibie Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Na stronie miasta została uruchomiona także internetowa wersja księgi kondolencyjnej.
Jerzy Trela (ur. 14. marca 1942 r.) był aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, obecnie Akademii Sztuk Teatralnych. Zagrał w życiu około 350 ról. Ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST (1969). Współtworzył krakowski Teatr Stu.
Zadebiutował jeszcze w trakcie studiów w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie". Na deskach teatralnych wystąpił po raz pierwszy w 1969 r. - zagrał główną rolę w "Nosie" Gogola w krakowskim Teatrze Rozmaitości.
Wcielił się także w postać m.in. Gustawa-Konrada w "Dziadach" Mickiewicza (reż. Konrad Swinarski, 1973); Konrada w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego (reż. Konrad Swinarski, 1974), Jaszy w "Wiśniowym Sadzie" Czechowa (Jerzy Jarocki, 1975); Raskolnikowa w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego (Maciej Prus, 1977) i Klaudiusza w "Hamlecie" Szekspira (Andrzej Wajda, 1981).
Na dużym ekranie zagrał m.in. męża Ireny w "Kobiecie samotnej" (Agnieszka Holland, 1981); Hiszpana w "Matce Królów" (Janusz Zaorski, 1982); Pana Bronka w "Trzech kolorach. Białym" (Krzysztof Kieślowski, 1993) i Podkomorzego w "Panu Tadeuszu" (Andrzej Wajda, 1999), kloszarda "Szajbuska" w "Aniele w Krakowie" (Artur "Baron" Więcek, 2002).
Jerzy Trela przez wiele lat uczył aktorskiego rzemiosła studentów PWST w Krakowie (obecnie Akademii Sztuk Teatralnych), w latach 1984-1990 był rektorem tej uczelni.
W 2011 r. został uhonorowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W zeszłym tygodniu Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyznała aktorowi najwyższe krakowskie wyróżnienie - Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa "w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej".(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ dki/