„Rzeczy pierwsze we Wrocławiu” to tytuł wirtualnej wystawy, opowiadającej o powojennym mieście, w którym życie od 1945 roku układali sobie Polacy przymusowo przesiedleni z dawnych Kresów II RP. Jak po wojnie ożywało miasto można zobaczyć na rzeczypierwsze.org.
Wystawę przygotował Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu. Rzecznik tej instytucji Juliusz Woźny poinformował we wtorek, że wernisaż tej wirtualnej ekspozycji zaplanowano w piątek. Wystawa jest dostępna pod adresem internetowym rzeczypierwsze.org.
„+Rzeczy pierwsze we Wrocławiu+ to wirtualna wystawa, na której pokażemy pierwsze lata powojennego Wrocławia w nietypowy sposób. Razem z bohaterami będzie można wybrać się na spacer po Wrocławiu szlakiem rozmaitych rzeczy pierwszych np. sklepów, koncertów” - powiedział Woźny.
Wyjaśnił, że bohaterowie wystawy to fikcyjne postacie, w których biografie zostały wplecione autentyczne historie wrocławian. Spotykają się przez cztery kolejne lata na wrocławskim dworcu, skąd wyruszają w zmieniające się na ich oczach miasto. Towarzysząc wybranemu bohaterowi, zwiedzający będą mogli zajrzeć do pierwszych otwartych we Wrocławiu po wojnie szkół, urzędów pocztowych, księgarń czy restauracji, wstąpić na pierwszy seans kinowy czy spektakl teatralny, zobaczyć kadry z pierwszych zawodów sportowych i afisze zachęcające do udziału w pierwszych wyborach.
„W tej wirtualnej przestrzeni będzie okazja, by zerknąć pod powierzchnię życia publicznego, do bardziej osobistych doświadczeń, jak pierwsza Wigilia wśród wrocławskich ruin, pierwsze własne mieszkanie, pierwszy ślub, ale też pierwsza utrata bliskich w nowym domu” - powiedział Woźny.(PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ dki/