19 maja jest w Turcji dniem dedykowanym dzieciom i młodości. Każde dziecko powinno być dzisiaj szczęśliwe – powiedziała w czwartek turecka artystka Suna Selma Kocal podczas warsztatów nauki ebru - tradycyjnej sztuki tureckiej tworzenia sztuk wizualnych. Zorganizowano je z myślą o dzieciach ukraińskich uchodźców.
Ostatni dzień warsztatów poświęconych tworzeniu obrazów tradycyjną turecką techniką ebru odbył się w czwartek w nadarzyńskim Ptak Humanitarian Aid Center. Prowadziła je od poniedziałku ceniona na świecie artystka, aktywistka i wolontariuszka Suna Selma Kocal.
Akcja powstała z inicjatywy Ambasady Turcji w Warszawie. „Jesteśmy szczęśliwi, spędziwszy tydzień z przyjaciółmi z Ukrainy” – zapewniła Vasiliki Firat, inicjatorka projektu z ramienia ambasady instytucji (prywatnie – żona ambasadora Turcji w Polsce). „Zdecydowanie wierzę, że sztuka potrafi ukoić ból i pełnić funkcję terapeutyczną, zwłaszcza dla dzieci” – podkreśliła w wypowiedzi dla PAP.
Jako przykład Vasiliki Firat pokazała malunek wykonany przez jedno z dzieci, uczestniczących w warsztatach. W swojej pracy użyło ono dwóch kolorów – niebieskiego i żółtego. „Proszę zwrócić uwagę – obraz w pierwszej kolejności przypomina żółty piasek tuż przed falami wzburzonego morza. Ale to przecież flaga Ukrainy. W ten sposób odkrywamy drugie dno. To treści, które najmłodsi najlepiej potrafią oddać, kreując prace według własnej intuicji” – zauważyła.
Prowadząca warsztaty Suna Selma Kocal jest cenioną propagatorką tradycyjnej sztuki tureckiej i zaangażowaną na wielu polach działaczką społeczną. Nauki od artystów zajmujących się różnymi gałęziami tradycyjnej sztuki tureckiej pobierała od 1994 do 2019 roku. Jej pracę były wystawiane na całym świecie (m.in. Kanadzie, USA, Australii, Czechach, na Węgrzech, w Macedonii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, Kazachstanie).
Kocal była jedną z inicjatorek wpisania ebru (tradycyjnej sztuki tworzenia obrazów na papierze za pomocą wody nasączonej naturalnymi barwnikami i utrwalaczami) na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2014 roku.
W 2015 roku podczas 4. Edycji Dni Sztuki Ebru w mieście Yalova (Turcja) stworzyła techniką ebru największą wówczas na świecie turecką flagę (12 metrów kwadratowych). Dwa lata wcześniej współuczestniczyła w tworzeniu największej pracy artystycznej metodą ebru, którą wpisano do Księgi Rekordów Guinessa. Prowadziła programy dokumentalne i tworzyła filmy o tureckim rzemiośle artystycznym, tradycyjnej sztuce tureckiej i tureckiej kulturze, będąc jednocześnie ich producentem wykonawczym.
Od lat udziela się wolontaryjnie, nauczając sztuki ebru w ramach pomocy terapeutycznej. Prowadzi warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (w tym zespołem Downa), osób uzależnionych i osadzonych w więzieniach.
Zorganizowane z inicjatywy Ambasady Turcji w Polsce warsztaty odbyły się w Warszawie, Nadarzynie oraz Niepublicznej Szkole Podstawowej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu "Przylądek" w Parzniewie. (PAP)
autorka: Malwina Wapińska
mwp/ aszw/