Dwie polskie wystawy poświęcone postaci błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego można oglądać w Rzymie. Na kościelnym uniwersytecie Świętego Krzyża otwarta została ekspozycja „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Wystawa o Prymasie Tysiąclecia została zainaugurowana w sali przy polskim kościele.
Obie ekspozycje przygotował Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z ambasadą RP przy Stolicy Apostolskiej, a w ich inauguracji uczestniczył wiceprezes IPN Karol Polejowski.
Wystawy zostały otwarte przed dniem wspomnienia liturgicznego błogosławionego prymasa Wyszyńskiego, który w tym roku, po beatyfikacji we wrześniu, będzie po raz pierwszy obchodzony 28 maja, w rocznicę jego śmierci.
Na wystawie na uniwersytecie Santa Croce, poświęconej postaciom prymasa i św. Jana Pawła II przedstawiono ich wspólne zmagania w czasach komunizmu oraz drogę, jaką przeszli. Jej wernisaż odbył się tuż po obchodach 102. rocznicy urodzin polskiego papieża. Zaprezentowano słynne zdjęcie przedstawiające ich wzajemny hołd podczas inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II w 1978 roku.
Na jednym z paneli przytoczono słowa kardynała Wyszyńskiego: "Nie lękajmy się, że zejdziemy na manowce szowinizmu i błędnego nacjonalizmu. Nigdy nam to nie groziło. Zawsze wykazywaliśmy gotowość do poświęcenia siebie za wolność narodów".
W sali przy kościele polskim pod wezwaniem świętego Stanisława w Wiecznym Mieście można oglądać wystawę poświęconą błogosławionemu kard. Wyszyńskiemu i kolejnym etapom jego życia; od dzieciństwa po kapłaństwo, uwięzienie przez komunistów, obchody tysiąclecia Chrztu Polski.
Ukazano jego wpływ na losy polskiego Kościoła i kraju. (PAP)
sw/ dki/