Prezes IPN Karol Nawrocki zainaugurował na Pomorzu projekt Drużyna Inki. Wcześniej projekt zrealizowano w prawie 100 szkołach w woj. warmińsko-mazurskim. Z lekcji historii połączonej z nauką pierwszej pomocy skorzystało do tej pory 1600 uczniów.
W poniedziałek w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Podjazach (woj. pomorskie) zorganizowano konferencję prasową poświęconą inauguracji projektu Drużyna Inki (#DruzynaInki) na Pomorzu. Obecny na spotkaniu z mediami prezes IPN dr Karol Nawrocki rozpoczął wystąpienie od przypomnienia sylwetki Danuty Siedzikówny. Wskazał, że była bohaterką, która pokazywała hart ducha i dziewczyną wrażliwą na krzywdę drugiego człowieka.
Nawrocki nawiązując do zamordowanej sanitariuszki przedstawił projekt Drużyna Inki, realizowany przez IPN od kwietnia br. w województwie warmińsko-mazurskim.
"Zajmujemy się historią, ale na bazie historii chcemy tworzyć bardziej obywatelski, bardziej odpowiedzialny i świadomy świat lepszych ludzi. I temu służy ten projekt" - podkreślał prezes IPN.
Dodawała, że "żeby być częścią Drużyny Inki, trzeba być wrażliwym wobec drugiego człowieka i otwartym na wydarzenia historyczne".
Do tej pory w ramach projektu przeprowadzono 100 praktycznych lekcji historii połączonych z nauką pierwszej pomocy przedmedycznej, w których wzięło udział ok. 1600 uczniów z woj. warmińsko-mazurskiego.
Zajęcia trwające 45 minut odbywały się w dwóch częściach. W pierwszej, uczestnicy poznawali życie "Inki" oraz jej rodziny. W drugiej części przeprowadzano teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Po lekcjach, każdy uczeń otrzymywał apteczkę.
"Projekt nosi w sobie walor edukacyjny i uczy tego, że możemy pomóc drugiemu człowiekowi w sytuacji kryzysowej" - wskazywał Karol Nawrocki.
Dodał, że projekt ponownie będzie realizowany w szkołach od września. Obejmie on województwa zachodniopomorskie i pomorskie.
"W przyszłości chcemy, żeby projekt odbył się w całym kraju" - podkreślał prezes IPN.
Zajęcia w województwach pomorskim i zachodnio-pomorskim będą przeprowadzone głównie w małych miejscowościach, tak, by dotrzeć do uczniów, którym trudniej jest skorzystać z oferty IPN. Wpisuje się to w założenia tzw. Terenowego Przystanku Historia.
Po spotkaniu z mediami, prezes IPN oraz zebrani goście odsłonili tablicę pamięci Danuty Siedzikówny "Inki" na ścianie Szkoły Podstawowej w Podjazach.
Danuta Siedzikówna, ps. Inka, urodziła się 3 września 1928 r. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne, służyła m.in. w wileńskiej AK. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tutaj aresztowało ją UB. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ dki/