Spektakl „Czajka” w wykonaniu belgijskiej Compagnie Belova-Iacobelli został uhonorowany Grand Prix zakończonego w środę w Bielsku-Białej 29. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń sceny lalkowej.
Zwycięski spektakl wyłoniło jury w składzie Bożena Sawicka, Lucyna Kozień i Konrad Dworakowski. Oceniali siedem występów artystów z sześciu krajów: Belgii, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii i Polski.
Grand Prix - statuetka dłuta bielskiego artysty Bronisława Krzysztofa – został wręczone podczas gali finałowej w środę.
„Czajka” to owoc współpracy dwóch twórczyń: Tita Iacobelli jest aktorką z Chile, a Natacha Belova rosyjsko-belgijską scenografka i twórczynią lalek. To ich pierwsze wspólne przedstawienie. Występuje w nim jedna aktorka, której towarzyszy marionetka.
„Spektakl ukazuje heroiczną próbę odegrania przez starą aktorkę - Czajkę, roli Arkadiny w +Mewie+ Czechowa. Reżyserki umieściły fabułę +Mewy+ w starzejącym się umyśle Czajki, która żegna się tą rolą ze swoją teatralną karierą. Arkadina to słynna aktorka, która cieszy się uznaniem, ale tak jak Czajka, zbliża się już ku końcowi kariery” – wskazał Jacek Popławski, dyrektor bielskiego teatru Banialuka, który zorganizował festiwali.
Nagrodę specjalna jury głównego otrzymał hiszpański zespół Zero en Conducta Company z Hiszpanii za „Mechanikę duszy”. Został wyróżniony „za umiejętność zacierania granic miedzy aktorem a animantem”.
Z nagrodą młodych krytyków z Bielska-Białej wyjechali artyści z francuskiego Theatre de L’Entrouvert. Ich sztuka „Traversees” została doceniona „za wielość języków i technik teatralnych oraz wprowadzenie w głębokie doświadczenie teatralne”.
Festiwal, któremu patronowali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, trwał od soboty.
Bielski festiwal, organizowany co dwa lata, ma długą tradycję. Pierwsza edycja odbyła się w 1966 r. Impreza nosiła wówczas nazwę „Bielskie Rendez-Vous”. Poprzednia edycja, zaplanowana na 2020 r., nie doszła do skutku z powodu pandemii COVID-19.
W Bielsku-Białej wystąpiło dotychczas ponad 350 teatrów z około 50 krajów świata, w tym z Japonii, Chin, Hongkongu, Kuby, Togo, Australii, Argentyny, Brazylii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Mongolii, Iranu, Nowej Zelandii, Indii i Wietnamu. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/