29 maja do Muzeum Rzeźby w Królikarni, oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, powróci cykl koncertów „Pianokrąg” Bartka Wąsika. To już trzecia odsłona muzycznego projektu i kontynuacja dotychczasowych edycji – poinformowało PAP Muzeum Narodowe w Warszawie. Kolejne koncerty odbędą się 19 czerwca, 10 lipca i 7 sierpnia.
Jak poinformowano w przesłanej informacji, klamrę koncertów tworzy monumentalny cykl "Études for solo piano" ("Etiudy fortepianowe") amerykańskiego kompozytora Philipa Glassa, który w tym roku obchodzi 85. urodziny. Utwory powstawały w latach 1991–2012. "Dzięki tej rozpiętości czasowej są świadkami rozwoju języka muzycznego Glassa" - zaznaczono. "Składają się na dwie księgi, w każdej z nich zawiera się dziesięć kompozycji o bogatym i indywidualnym charakterze, w których pianista ma szansę pokazać nie tylko swoje możliwości techniczne, ale przede wszystkim dojrzałość´ i wrażliwość´ muzyczna?" - dodano. To właśnie "Etiudy fortepianowe" rozpoczną i zakończa? tegoroczny "Pianokrąg", tworząc przestrzeń´ dla dwóch środkowych koncertów, których bohaterami będą Jóhann Jóhannsson (1969–2018), przedwcześnie zmarły islandzki kompozytor oraz Valentin Silvestrov z Ukrainy.
Poinformowano, że recital kompozycji Johannsona jest hołdem dla tego artysty. Podczas koncertu zabrzmią utwory z różnych okresów jego twórczości. Z kolei koncert z muzyka? Valentina Silvestrova ukaże sylwetkę ukraińskiego kompozytora, naszkicowana? m.in. jego "Bagatelami" i kompozycja? "Der Bote"("The Messenger").
W tym roku w czasie koncertów udostępniona będzie część´ przestrzeni rotundy wewnątrz pałacu. Jak dawniej publiczność´ będzie mogła usiąść´ wokół fortepianu i słuchać´ muzyki wśród dzieł sztuki prezentowanych na nowo otwartej wystawie "CYRK". Ekspozycja, którą można oglądać do 2 października, ukazuje nie tylko radosną stronę cyrku i ludzi z nim związanych, lecz także jego oblicze mniej znane publiczności: balansowanie nad przepaścią, melancholię i śmierć.
"Pianokrąg oparty jest na pojęciu +kręgu+, co oznacza bycie blisko i wspólne, rytualne wręcz słuchanie recitalu. Tego typu działanie, angażujące publiczność´ w sposób aktywny, to budowanie wspólnoty" - napisano.
Ubiegłoroczna odsłona letnich recitali Bartka Wąsika w Królikarni zgromadziła ponad dwa tysiące odbiorców.
Wstęp na wszystkie koncerty w ramach cyklu jest bezpłatny.
Bartek Wąsik jest pianistą, kompozytorem i aranżerem, a także laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu Polityki 2014. Jest współzałożycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/