Dziękujemy za błogosławionych Stefana Kardynała Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką – tak brzmi hasło XV Święta Dziękczynienia, które odbędzie się 5 czerwca w Warszawie. Hasło ogłoszono w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w Centrum Opatrzności Bożej.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.
W poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiadającej XV Święto Dziękczynienia wziął udział m.in. kard. Kazimierz Nycz. Duchowny powiedział, że święto odbywać się będzie po raz szósty również wewnątrz Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, mimo że nie jest ona jeszcze ukończona.
"Zastanawialiśmy się, jak ludziom przedstawić w ogóle problem Opatrzności Bożej, czyli to, czego chcemy uczyć przez tę świątynię. (...) Przyjęliśmy założenie, że będziemy przedstawiać ludziom opatrzność przez trzy słowa, wydarzenia, rzeczywistości" - zaznaczył kard. Nycz. Wskazał na słowa dziękuję i zawierzam oraz na poczet polskich świętych i błogosławionych.
"Chcemy pokazać, że Bóg działa w swoich świętych i przez swoich świętych" - powiedział.
"Dzisiaj - i to jest sedno tego Dnia Dziękczynienia - do św. Jana Pawła II, który jest patronem tej świątyni, patronem muzeum dla niego uczynionego, dołączamy drugiego błogosławionego - kard. Stefana Wyszyńskiego" - powiedział kard. Nycz. Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
"Nikt się nawet nie spodziewał rok temu przed beatyfikacją, że tak dwóch wyraźnych i wyrazistych patronów, jakimi są kard. Wyszyński i matka Róża Czacka będą nam potrzebni niejako w tym roku, bo nikt nie myślał, że będzie taka wojna" - podkreślił kard. Nycz, wskazując na wojnę na terenie Ukrainy.
Róża Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi, która obecnie znajduje się w Ukrainie. W wieku 22 lat straciła wzrok. Wtedy podjęła decyzję, że będzie opiekować się niewidomymi. Uczyła się – m.in. we Francji i w Szwajcarii – nowoczesnych wówczas metod pomocy takim osobom. W 1911 r. w Warszawie założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i placówki edukacyjno-wspierające osoby z dysfunkcją wzroku w różnym wieku. Zainicjowała akcję przepisywania książek alfabetem Braille'a i stworzyła pierwszą na ziemiach polskich bibliotekę dla niewidomych.
Na konferencji prasowej ogłoszono też hasło XV Święta Dziękczynienia, które brzmi: Dziękujemy za błogosławionych Stefana Kardynała Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Czacką. Święto odbędzie się w niedzielę 5 czerwca.
Przedstawiono też program uroczystości XV Święta Dziękczynienia. Rozpoczną się o 7.40 pielgrzymką dziękczynną z relikwiami bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej od Katedry św. Jana Chrzciciela do Świątyni Opatrzności Bożej. W południe zaplanowano mszę świętą dziękczynną oraz uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego i Elżbiety Róży Czackiej do Świątyni Opatrzności Bożej.
Od 14.00 do 19.00 otwarte będzie miasteczko dla dzieci, gdzie będzie można wziąć udział w grze rodzinnej poświęconej bł. Stefanowi Wyszyńskiemu i Elżbiecie Róży Czackiej
Będzie można też zwiedzić Świątynie Opatrzności Bożej i Panteon Wielkich Polaków. Na 15.00 zaplanowano wypuszczenie do nieba baloników "Dziękuję". Zaplanowano też koncert artystów z Ukrainy, a na 21.37 wspólne śpiewanie "Barki".(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ mir/