Festyn rodzinny i wieczorny pokaz pojazdów wąskotorowych będą jednymi z atrakcji sobotniego jubileuszu 50-lecia powstania Kolejki Parkowej Maltanka w Poznaniu. Z tej okazji linię będą obsługiwać m.in. zabytkowe parowozy.
Wąskotorowa, turystyczna kolejka nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu działa od 1972 roku. Trasa kolejki ma niespełna 4 km i prowadzi od ronda Śródka do Nowego Zoo. Maltanka jest jedną z trzech kolejek parkowych w Polsce i jako jedna z dwóch jeździ po torze o prześwicie 600 mm; jako jedyna w kraju ma semafory świetlne i zwrotnice sterowane automatycznie.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu (MPK) poinformowało, że w sobotę z okazji jubileuszu od godz. 12 do 17, przy stacji początkowej kolejki przy rondzie Śródka, zostanie zorganizowany rodzinny festyn rekreacyjny. Z kolei o godz. 22 na stacji Maltanka rozpocznie się prezentacja taboru wąskotorowego.
Jak podano, Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa, które tworzy izbę pamięci "Stacja Stęszew", przygotuje plenerową wystawę zbiorów związanych z dawną techniką kolejową, umundurowaniem i archiwalnymi dokumentami. Na stacji Maltanka będą także prezentowane zdjęcia przedstawiające historię poznańskiej kolejki parkowej.
Sobotnie przejazdy kolejki będą realizowane z wykorzystaniem lokomotyw: Borsig Bn2t z 1925 r., Lowa 26004 wyprodukowanej w 1951 r. oraz pochodzącego z 1895 r. parowozu Graf Arnim z Cottbus. Wykorzystany będzie również, nazywany "ryjkiem", wagon motorowy MBxc1-41 wyprodukowany w 1932 r.
Oprócz taboru Kolejki Parkowej Maltanka parowozy pociągną również pojazdy należące do Żnińskiej Kolei Wąskotorowej oraz wagony Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Powiatowej z Białośliwia. Udostępniona zostanie także "kowbojka", czyli wagon Bxhi 00300014 254-1 wyprodukowany prawdopodobnie w 1912 r. jako pojazd bagażowy. W czasie eksploatacji wagon został przebudowany na klasyczny wóz pasażerski z ustawionymi wzdłuż ścian bocznych ławkami i przedłużonymi pomostami wejściowymi.
W sobotę Maltanka będzie funkcjonować według specjalnego rozkładu jazdy; kursy będą realizowane co 20 minut w godz. 10-19.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ mark/