W Dniu Bohaterstwa, zorganizowanym w Somosierze przez stowarzyszenie polonijne w Hiszpanii „Nasz Dom”, udział wzięli w tym roku nie tylko m.in. przedstawiciele lokalnych władz, dyrektor Instytutu Polskiego w Madrycie Gabriela Słowińska i mieszkający w Hiszpanii Polacy, lecz także rodziny ukraińskie – zarówno uchodźcy, jak i osoby przybyłe do tego kraju już wcześniej – poinformował w rozmowie z PAP prezes stowarzyszenia Andrzej Janeczko.
Dzień Bohaterstwa zorganizowano w niedzielę pod hasłem „Każdy ma prawo do bezpieczeństwa” w związku z obchodzonym 20 czerwca Światowym Dniem Uchodźcy i niedawnym świętem Bożego Ciała.
Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Hiszpanii przybyło ok. 134 tys. ukraińskich uchodźców. W udzielanie im pomocy w Madrycie od początku aktywnie włączył się „Nasz Dom”. Niedzielna inicjatywa tego polonijnego stowarzyszenia w historycznej Somosierze i wspólny piknik miały na celu m.in. zacieśnienie więzów z uciekinierami wojennymi.
„Niedługo minie 214 lat od zwycięskiej bitwy w przełęczy Somosierra pod Madrytem, gdzie polscy szwoleżerowie walczyli u boku Napoleona o wolność swojego kraju. Dzisiaj wciąż istnieją narody w Europie walczące o swoją wolność i niepodległość, jak naród ukraiński - powiedział Janeczko. - Somosierra jest miejscem, w którym jako bracia i przyjaciele chcemy uczcić pamięć ofiar wojennych i oddać im hołd”. „Ta słynna przełęcz w Górach Kastylijskich może stać się symbolem braterstwa we wspólnej Europie” - dodał.
Podczas uroczystej mszy świętej w kościele w Somosierze przedstawiciele rodzin ukraińskich nieśli podczas ceremoniału pocztu sztandarowego flagę Unii Europejskiej. „To pierwsi Ukraińcy niosący flagę UE po zarekomendowaniu przez Komisję Europejską przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do członkostwa w UE” - powiedział PAP Janeczko. Minutą ciszy uczczono ofiary wojny. Chór Stowarzyszeń Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom” oraz solistka Małgorzata Kluz wykonali utwory kompozytorów polskich i ukraińskich.
W rozmowie z PAP Janeczko podkreślił, że „Nasz Dom” w Hiszpanii prowadzi akcje humanitarne na rzecz Ukraińców, m.in. zebrał i zakupił 20 ton materiałów pomocowych, w tym tysiąc śpiworów, tysiąc ładowarek do telefonów komórkowych, żywność, leki i odzież, a w kwietniu członkowie stowarzyszenia pomagali jako wolontariusze na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku. „Pomagaliśmy także logistycznie Ukraińcom w osiedlaniu się w państwowych ośrodkach w Hiszpanii i w domach prywatnych” - dodał.
Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)
opi/ akl/