Koncerty zespołów folkowych i folklorystycznych z kraju i zagranicy, warsztaty, a także potańcówka złożą się na festiwal Podlaska Oktawa Kultur, odbywający się między 21 a 24 lipca. Główna scena stanie w Białymstoku; artyści wystąpią też m.in. w Siemiatyczach, Suchowoli i Piątnicy.
"To największa tego typu impreza po tej stronie Wisły. Muzyka źródeł, inspiracji, muzyka, która jest połączeniem tradycji i nowoczesności" - oceniła we wtorek na konferencji prasowej dyrektorka Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK) w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk. Podkreśliła, że motywem przewodnim tego roku będzie akcent ukraiński.
W tym roku zaproszono 17 zespołów z kraju i zagranicy m.in. z Ukrainy, Słowacji, Czarnogóry i Korei Południowej. "Bardzo nam zależy na tym, żeby było to święto wszystkich kultur, tych, które są nam bliskie, ale także tych, których na co dzień nie mamy okazji oglądać" - wyjaśniła Bojaryn-Kazberuk.
Festiwal rozpocznie się 21 lipca warsztatami tańca i potańcówką przy tradycyjnej muzyce w Streat Food Młynowa w Białymstoku.
Główna scena tradycyjnie stanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku - festiwalowe koncerty odbywać się będą od 22 do 24 lipca. W tym roku Podlaska Oktawa Kultur wraca do przerwanej pandemią formuły koncertów w terenie. Gości festiwalu usłyszeć można będzie w ośmiu miastach, m.in. w Siemiatyczach, Suchowoli, Bielsku Podlaskim i Piątnicy.
Koordynator festiwalu Dariusz Kryszpiniuk zapowiedział, że każdy festiwalowy dzień będzie kończył występ ważnych i wyjątkowych zespołów. Będą to występy m.in. estońskiego Trad.Attack, czy polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana.
Za najciekawszy punkt festiwalu Kryszpiniuk uznał koncert zespołu z Korei Południowej Ak Dan Gwang Chil - ostatniego dnia Podlaskiej Oktawy Kultur. "Myślę, że to jest coś, czego jeszcze u nas nie było" - powiedział. "Miejscami to błyszczący koreański pop, a momentami szamańska, tradycyjna bardzo, korzenna muzyka" - ocenił.
W ramach festiwalu odbędą się też warsztaty m.in. tańców litewskich, ukraińskich i zabaw i tańców śląskich. Odbędzie się też koncert dla dzieci.
Podlaska Oktawa Kultur została sfinansowana z budżetu województwa podlaskiego. Jak ocenił obecny na konferencji marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, to "perełka" na mapie wydarzeń kulturalnych. "Cieszę się, że z pełnym rozmachem wracamy z Podlaską Oktawą Kultur" - mówił.
Festiwal organizuje Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku - placówka podległa samorządowi województwa podlaskiego.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/