Kard. Fernando Filoni otrzymał statuetkę „Człowiek Pojednania i Pokoju 2022”. Kierując się wartościami chrześcijańskimi, wyciągał rękę ku człowiekowi w potrzebie, nie zważając na jego kulturę, pochodzenie, rasę czy wyznawaną religię – powiedział w laudacji abp Tadeusz Wojda.
Uroczystość odbyła się w sobotę w sanktuarium Matki Bożej Łęgowskiej w archidiecezji gdańskiej.
Statuetka "Człowiek Pojednania i Pokoju" przyznawana jest osobom, która wyróżniają się w działaniach łączących różne środowiska, które są obciążone historycznymi i kulturowymi animozjami.
"Dzisiaj, w okresie różnych napięć i podziałów, które dotykają nie tylko społeczeństw i wspólnot międzynarodowych, lecz także grup religijnych, małych społeczności, a nawet rodzin, promowanie osób, które budują jedność, wnoszą pokój i pojednanie, jest użyteczne, a nawet konieczne" – ocenił abp Tadeusz Wojda.
W laudacji metropolita gdański zwrócił uwagę na wkład kard. Filoniego w budowanie dialogu miedzy różnymi kulturami. Wspomniał, że kardynał pracował w nuncjaturze na Sri Lance, w Iranie i Brazylii. "W 1992 roku rozpoczął posługę na Filipinach, ale z miejscem zamieszkania w Hongkongu, aby wspierać Kościół katolicki w Chinach i promować dialog Stolicy Apostolskiej z Chinami" – wyjaśnił abp Wojda.
W 2001 r. św. Jan Paweł II mianował kard. Filoniego nuncjuszem apostolskim w Iraku i Jordanii, gdzie pełnił posługę do roku 2006. Jak ocenił metropolita gdański, "była to jedna z jego najtrudniejszych misji". "Pełnił ją przez ostatnie dwa lata rządów Saddama Husseina, następnie przez okres wojny i przez kolejne trzy lata po jej zakończeniu" – powiedział metropolita gdański.
Przypomniał, że to w tamtym czasie papież Jan Paweł II wołał: "Nigdy więcej wojny!" i bardzo mocno napominał George’a W. Busha, aby jej nie rozpoczynał.
"Nuncjatura Apostolska w Bagdadzie była ważnym miejscem konsultacji i prób zapobieżenia zbliżającej się wojny" – powiedział abp Wojda.
Metropolita gdański zwrócił uwagę, że kiedy inni dyplomaci opuścili Irak, abp Filoni pozostał w Bagdadzie towarzysząc mieszkańcom doświadczonym działaniami wojennymi. "Niósł im pomoc i dawał świadectwo bliskości Kościoła. (…) W chwilach spokoju odwiedzał wspólnoty chrześcijańskie i niechrześcijańskie, organizował pomoc humanitarną, niósł pocieszenie. W dowód wdzięczności za tę chrześcijańską pomoc w trudnych doświadczeniach wojny i po jej zakończeniu wspólnota muzułmańska podarowała mu złoty pierścień biskupi, który nosi jako znak solidarności i pamięci tamtych lat" – powiedział w laudacji metropolita gdański.
Zaznaczył, że kard. Filonii "często w relacji do islamu przestrzegał przed krzywdzącymi uogólnianiem, przekonując, aby wyzbyć się lęku i zachęcał do dialogu".
W 2011 r. papież Benedykt XVI mianował kardynała Filoniego prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Przez osiem lat był on odpowiedzialny za kierowanie misjami Kościoła na całym świecie. Kard. Filoni kładł wielki nacisk na formację przyszłych seminarzystów otwierając ich na dialog międzyreligijny, na współpracę ze świeckimi. Podkreślał i marzył o tym, żeby seminaria duchowne były jednocześnie ośrodkami formacji dobrych elit świeckich katolików - powiedział w laudacji abp Wojda.
W 2014 r. papież Franciszek wysłał kardynała do Kurdystanu.
"Biorąc w obronę Yazydów, powiedział, że +stoimy w obliczu tragedii, jaką jest ludobójstwo, bo kiedy się zatrzymuje wszystkich mężczyzn i zabija, kiedy porywa się kobiety i wywozi, gwałci w ich najgłębszej godności ludzkiej, a potem sprzedaje, znaczy to, że chce się zniszczyć naród, wiedząc, że w ten sposób nie będzie dla niego przyszłości+" - przypomniał abp Wojda.
Jak zaznaczył, kard. Filoni kierując się chrześcijańskimi motywacjami, nauczaniem papieży i swoim sumieniem, wyciąga rękę ku człowiekowi w potrzebie, nie zważając na jego kulturę, pochodzenie, rasę czy wyznawaną religię.
Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Adam Daniel Rotfeld, Johannes Goedeke, Chiara Anguissola d’Alto i Giuseppe Petochi, Jerzy Buzek czy Krzysztof Zanussi.
W skład kapituły wchodzą m.in.: metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, bp prof. Marcin Hintz ordynariusz diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Dariusz Jóźwik – proboszcz parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, prof. Grażyna Świątecka, kardiolog, twórczyni gdańskiego Telefonu Zaufania "Anonimowy Przyjaciel", dama Orderu Orła Białego, Jakub Szadaj – działacz opozycyjny i antykomunistyczny w okresie PRL., przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w RP, prof. Selim Chazbijewicz – współzałożyciel Związku Tatarów Polskich i ambasador w Kazachstanie.
Uroczystości zwieńczył koncert skrzypcowy Andrzeja Kuka i gdańskiego zespołu wokalno–instrumentalnego Cappella Gedanensis, który wykonał "Cztery pory roku" Vivaldiego. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ godl/